Niebieski to jeden z najrzadziej występujących kolorów w świecie przyrody. Artyści wyjątkowo ukochali tę barwę tworząc na swych paletach różne jej odmiany, takie jak błękit lazurowy, kobaltowy, czy szafir.
Niemałym wydarzeniem w XVIII wieku było odkrycie w berlińskim laboratorium koloru o nazwie błękit pruski, który okazał się inspiracją dla takich twórców, jak William Turner i Pablo Picasso. Reasumując ten wywód należy zauważyć, że czego przyroda nie stworzy w dostatecznym zakresie uzupełnia człowiek.
W kolorze błękitu o barwie lazurowej głębi oceanów jest secesyjny piec ceramiczny znajdujący się w jednej z sal Pałacu Mieroszewskich. Niebieski kolor reliefowych kafli połączony z delikatną żółcią, złotem i zielenią ornamentu sprawia, że piec jest wyjątkowy, a cała jego dekoracyjność nadaje pomieszczeniu dostojeństwa. Chociaż błękit kojarzy się z chłodem, to z racji funkcji użytkowej zabytku, był on niegdyś nośnikiem ciepła, przytulności i doznań estetycznych. Prezentowany, narożny piec jest zbudowany z miśnieńskich kafli, a ich atrakcyjność, ażurowe drzwiczki do paleniska w formie wici roślinnych, wmontowany pejzaż na kaflu płytowym, sprawia że nasz zabytek z przełomu XIX i XX wieku jest jedyny w swoim rodzaju.
Zbliżają się wakacje i zapewne będziecie Państwo podróżować w okolice Szczecinka, gdzie w zamku, w sali restauracyjnej znajduje się piec ceramiczny z podobnego okresu. Będziński zabytek z piecem z województwa zachodniopomorskiego łączy klasyfikacja tego typu obiektów, jako piece narożne, dwuskrzyniowe z rzadko spotykaną dekoracją w formie pejzażu. W obu zabytkach uderza bardzo duże podobieństwo ujęcia tematu widoku, który ukazuje krętą drogę biegnącą w głąb przedstawienia, drzewa i płynący strumyk – z jedną różnicą – będzińska kreacja odzwierciedla pełnię soczystego lata, natomiast większy obraz z pieca w Szczecinku przypomina przejściową porę między zimą a wiosną z pozostałością śniegu.
Zapraszamy Państwa do odwiedzenia Pałacu Mieroszewskich, aby podziwiać piec w kolorze lazurowym, a także zachęcamy do obejrzenie galerii fotograficznej, chociaż żadne zdjęcia nie oddadzą głębi kolorytu pieca - to trzeba zobaczyć na własne oczy.
Dzięki uprzejmości pracowników Zamku w Szczecinku ul. Mickiewicza 2, możemy Państwu pokazać zdjęcie równie pięknego pieca ceramicznego.
Piec secesyjny Pałac Mieroszewskich
pejzaż na kaflu płytowm Pałac Mieroszewskich