Dzisiaj prezentujemy Państwu pocztówkę przedstawiającą legendarne schronisko w Wiśle. Karta pocztowa została wydana przez Biuro Wydawnicze Ruch w 1960 roku a autorem zdjęcia jest fotograf Jerzy Wendołowski (1913-1988).
Zilustrowany na widokówce obiekt wybudowano w latach 50. XX wieku z pierwotnym przeznaczeniem na prewentorium dziecięce.
Problemy finansowe - Stowarzyszenia Ligi Polskich Kobiet, które było inicjatorem przedsięwzięcia – spowodowały przekazanie budynku Polskiemu Towarzystwu Turystyczno – Krajoznawczemu, celem ukończenia inwestycji, w tym przystosowanie układu funkcjonalno-przestrzennego obiektu do ruchu turystycznego. Po ukończeniu tych prac Dom Wycieczkowy „Malinka” przyjął pierwszych gości, a byli nimi uczestnicy V Międzynarodowego Festiwalu Młodzieży odbywającego się w Warszawie 1955 roku. W późniejszym okresie została zmieniona nazwa domu z „Malinka” na schronisko „Nad Zaporą” z racji jego usytuowania w pobliżu Małej Zapory w początkowym biegu Wisły.
W tym uroczym miejscu przyjmowano nie tylko grupy zorganizowane, ale również gości indywidualnych. Spędzenie wolnego czasu w otoczeniu pięknej przyrody cieszyło się dużym zainteresowaniem, dlatego w 1966 roku obiekt zwyciężył w ogólnopolskim konkursie na najwspanialsze, polskie schronisko. W ofercie wypoczynkowej „Nad zaporą” z lat 70. i 80. XX wieku znajdowało się 170 miejsc noclegowych, posiłki, sprzedaż pamiątek a dodatkowo w budynku mieściła się dyżurka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przedstawione na pocztówce schronisko w Wiśle obecnie nie funkcjonuje w dawnej formie. Po zmianie właściciela i generalnej przebudowie budynku w 2019 roku nadal są tu przyjmowani goście, ale status wypoczynku w obiekcie został dostosowany do dzisiejszych standardów czterogwiazdkowego hotelu.
Leśne otoczenie, wody Czarnej Wisełki oraz zalewu sprawiają, że istniejący w tym miejscu mikroklimat jest bardzo korzystny dla wczasowiczów. Zaś liczne szlaki umożliwiające uprawianie turystyki pieszej, rowerowej oraz narciarskiej są dużą zachętą do odwiedzenia „perły Beskidów”, jaką jest Wisła.