W najbliższą niedzielę, 20 lutego Muzeum Zagłębia zaprasza na zwiedzanie wystawy czasowej „Cmentarz żydowski na Górze Zamkowej w Będzinie - cenny zabytek wielokulturowej przeszłości miasta”. Wystawa planszowa prezentowana w Pałacu Mieroszewskich krótko przedstawia historię żydowskiej społeczności Będzina oraz historię samego cmentarza na Górze Zamkowej, przede wszystkim jednak skupia się na typowych dla żydowskiej sztuki sepulklarnej motywach zdobniczych i ich znaczeniu oraz tłumaczeniach inskrypcji nagrobnych.
Kurator wystawy przedstawi znaczenie najczęściej spotykanych na będzińskim cmentarzu symboli, wyjaśni z jakich stałych elementów składa się inskrypcja nagrobna i co nam może „opowiedzieć” macewa o danych mieszkańcach miasta - ich systemie wartości, wierzeniach religijnych czy gustach artystycznych. Przy tworzeniu wystawy wykorzystano tłumaczenia inskrypcji dr hab. Anny Michałowskiej - Mycielskiej hebraistki i znawczyni literatury hebrajskiej z Uniwersytetu Warszawskiego. Po zwiedzaniu wystawy zaplanowano spacer na Górę Zamkową, gdzie odwiedzimy miejsce pochówku dawnych mieszkańców Będzina. Będzie to okazja żeby opowiedzieć o żydowskich zwyczajach pogrzebowych, okresie żałoby czy rozwinąć pewne wcześniej już poruszane tematy i wątki.
Wystawa powstała w ramach projektu dofinansowanego przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie.
Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy 20 lutego na godz. 11.00 do Pałacu Mieroszewskich. Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny.
Wystawa prezentowana będzie w Pałacu Mieroszewskich – siedzibie Muzeum Zagłębia do końca czerwca 2022 r. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.