Ponieważ trwają ferie zimowe, zapraszamy do strefy wolnej od matematyki ;-) Zagadka, którą Państwu dziś prezentujemy, odwołuje się do zasobów zupełnie innej wiedzy. Nie sięgamy do niej zbyt często, ponieważ nawet jeśli rezygnujemy z przemieszczania się samochodem, to zdarza się, że na uszach mamy słuchawki, a wzrok wbity w wyświetlacz telefonu.
Tymczasem spostrzegawczość i zdolność obserwacji otoczenia były umiejętnościami kluczowymi dla naszych przodków. Pozwalały dostrzec potencjalne zagrożenie, zanalizować możliwości działania i przewidzieć ich konsekwencje. Dostarczały informacji nie tylko o najbliższym otoczeniu, ale także o wydarzeniach w okolicy. Do prowadzenia obserwacji wykorzystywano naturalne obiekty, np. drzewa, skały, wzniesienia, budowano także struktury, dzięki którym zdobywano wiedzę na temat czterech stron świata.
A oto zadanie: prosimy Państwa o zapoznanie się z galerią zdjęć umieszczoną pod tekstem. Jakie obiekty przedstawiają? Gdzie się one znajdują? Co łączy zdjęcia?
Rozwiązanie poprzedniej zagadki:
W Sali Złotej znajdują się 2 kandelabry, każdy z nich ma 6 ramion, w Sali Centralnej, na kominku umieszczono 1 świecznik o 6 ramionach. Sala Secesji jest ozdobiona jednym, pięcioramiennym świecznikiem. Ilość ramion świeczników z hallu i Sali Medalionów Portretowych można obliczyć w następujący sposób: 3×6 + 5 = 23, 23 - (5×3) = 8, 8⁄2 = 4. Łącznie w Pałacu Mieroszewskich znajduje się 6 kandelabrów, które mają w sumie 31 ramion.
Zdjęcie nr 1
Zdjęcie nr 2
Zdjęcie nr 3
Zdjęcie nr 4
Zdjęcie nr 5
Zdjęcie nr 6