Szczególny dzień

Dziś przypada trzydziesta dziewiąta rocznica udostępnienia zwiedzającym Pałacu Mieroszewskich drugiego obiektu należącego do Muzeum Zagłębia w Będzinie. Dokładnie 4 marca 1983 r.  gzichowski pałac odwiedzili pierwsi goście. Warto z tej okazji przypomnieć pokrótce historię tego szczególnego miejsca.


Otoczony pięknym parkiem barokowo – klasycystyczny Pałac Mieroszewskich jest typową osiemnastowieczną siedzibą szlachecką wzorowaną na pałacach francuskich. Został wzniesiony przez Kazimierza Mieroszewskiego po 1702 r. jako symbol pozycji i rangi rodu, którego własnością pozostawał przez ponad 120 lat. Po śmierci Ludwiki w 1825 r. należał do rodziny Siemieńskich a później Mycielskich. W 1863 roku sprzedali oni majątek śląskiemu potentatowi przemysłowemu Chrystianowi Gustawowi von Kramsta. Od roku 1891 dobra gzichowskie znalazły się w posiadaniu Sosnowieckiego Towarzystwa Kopalń i Zakładów Hutniczych. Po roku 1945 pałac użytkowany był przez organizacje rolnicze. Po renowacji w 1958 roku, w pałacu urządzono Dom Kultury Dzieci i Młodzieży. Niestety oryginalne wyposażenie pałacu nie przetrwało zmiennych kolei losu, jakie doświadczały ten wyjątkowy zabytek. Zachowała się jednak we wnętrzach bogata osiemnastowieczna świecka polichromia, którą można podziwiać w salonach reprezentacyjnych pierwszego piętra. Malowidła ścienne przedstawiają postacie wodzów antycznych w iluzjonistycznej architekturze, sceny polowań rozgrywające się w romantycznym pejzażu, medaliony portretowe i sceny turniejowe. W pałacu prezentowane są wystawy stałe: Wnętrza stylowe, wystawa archeologiczna W łużyckiej osadzie i średniowiecznym grodzie oraz wystawa Izba zagłębiowska poświęcona etnografii regionu. Ponadto na turystów czekają interesujące wystawy czasowe, pozwalające gościom odwiedzającym pałac poznać prace lokalnych twórców, odbyć podróż w czasie, bądź zagłębić się w dotychczas nieznaną dziedzinę wiedzy. W pałacowych wnętrzach odbywają się wykłady, koncerty oraz lekcje muzealne. Warto odnotować, iż zespół pałacowo – parkowy zdobył trzecie miejsce w I Paradzie Ogrodów Polskich Festiwalu Sztuki Ogrodów, który odbył się w Pszczynie w 2003 roku.  Głosami słuchaczy Radia Piekary Pałac Mieroszewskich w 2021 roku zwyciężył w plebiscycie Radia Piekary na najpiękniejszy obiekt w  Metropolii w kategorii obiekt pałacowy.
Na pewno warto odwiedzić nasz Pałac. Wierzymy, że osoby, które znają to wyjątkowe miejsce znajdą tutaj coś nowego natomiast zwiedzający, którzy trafią tutaj po raz pierwszy zechcą do nas wracać.
Być może rocznica otwarcia obiektu stanie się dobrą okazją żeby odwiedzić Pałac Mieroszewskich.
Serdecznie zapraszamy!

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY