XI Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła - program wydarzenia

XI Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła w Będzinie to niecodzienne wydarzenie, uhonorowane patronatem Gospodarza Miasta - Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego, Starosty Będzińskiego Sebastiana Szaleńca oraz Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Nasz Jarmark jest świetną okazją do zaprezentowania zarówno mieszkańcom Zagłębia Dąbrowskiego, jak i całego województwa śląskiego różnorodnych tradycji rękodzielniczych, regionalnych potraw czy wyrobów mistrzów rzemieślniczych. Na naszym Jarmarku będzie można podziwiać między innymi rzeźby, ręcznie wykonaną biżuterię, galanterię a także ciekawe dzieła ceramiczne i malarskie. Nie zabraknie również potraw regionalnych, tradycyjnych napojów alkoholowych, wyrobów pszczelarskich czy przetworów owocowo-warzywnych.
Tak jak w latach ubiegłych wydarzenie uświetnią występy zespołów folklorystycznych, kapel ludowych oraz zespołów folkowych.

Przygotowaliśmy dla Państwa następujące atrakcje, podzielone na Strefy:
- Strefę Rękodzieła – przed Pałacem Mieroszewskich oraz w okolicy sceny
- Strefę Gastronomiczną – za Pałacem Mieroszewskich
- Strefę Warsztatową - przed Pałacem Mieroszewskich
- Strefę Wystaw – w Pałacu Mieroszewskich
- Strefę Muzyczną - scena
- Strefę Relaksu - za Pałacem Mieroszewskich pośród zabytkowych drzew
- Strefę Malucha – w pobliżu pomników Bachusa i Flory
- Strefę Organizacji Pozarządowych – za Strefą Gastronomiczną

Sponsorami XI Jarmarku Rzemiosla i Rękodzieła są:
1.Elektrociepłownia Będzin Sp. z o.o.
2.Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Będzinie
3.Miejski Zakład Budynków Mieszkalnych Sp. z o.o. w Będzinie
4.Interpromex Sp. z o.o. w Będzinie
5.Bank Spółdzielczy w Będzinie
6.Fundacja im. Anny Pasek w Będzinie
7.Firma KASPERCZYK S.J.

Partnerzy naszego wydarzenia to:
1.Tramwaje Śląskie S.A.
2.Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Sosnowcu
3.Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sosnowcu
4.Fundacja Warsztat Wiedzy

Patroni medialni:
1.TVP3 Katowice (Telewizja Polska Katowice)
2.Radio eM
3.Lokalna rozgłośnia radiowa Zagłębie FM
4.Tygodnik Twoje Zagłębie
5.Portal kulturalnybajtel.p
STREFA MUZYCZNA - SCENA

Plan organizacyjny Strefy Muzycznej:
11.00 Oficjalne rozpoczęcie XI. edycji Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła.
11:30 Zespół Śpiewaczy – Koło Gospodyń Wiejskich w Ujejscu
12.00 Zespół śpiewaczy Niezapominajki
12.30 Zespół Ziemi Będzińskiej
13.00 Zespół Śpiewaczy Grodźczanie
13.30 Kapela Gródków
14.00 Zespół Śpiewaczy Toporowianki
14.30 Konkurs „O Złoty Cyganek” - ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom
15.00 Dziewanna
16.30 Derwana
18:00 Runika

STREFA WARSZTATOWA
Zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach, które będą się odbywać w godzinach 12.00 - 17.00:
- warsztaty wykonywania laleczek z rafii
- warsztaty zdobienia drewnianych zakładek do książek,
- warsztaty zdobienia toreb bawełnianych,
- warsztaty tworzenia wianków z bibuły,
- warsztaty tworzenia ekologicznej biżuterii z. MAKARONU!,
- warsztaty wyplatania wzorów za pomocą włóczki – string-art,
- warsztaty tworzenia zwierzaczków, ludzików, form przestrzennych z patyczków do lodów,
- warsztaty malowania farbami na kartonowych planszach (grupowe)
- warsztaty wykonywania łapaczy snów,
- warsztaty wykonywania kwiatów z bibuły
- warsztaty wykonywania papierowych ozdób ( papierowe gwiazdki, kwiaty czy ozdobne pudełka).

STREFA WYSTAW
Zapraszamy serdecznie do zwiedzenia dwóch wspaniałych wystaw czasowych w Pałacu Mieroszewskich:
- „Ostatnia Barbórka – historia górnictwa węglowego w Zagłębiu Dąbrowskim” - wystawa ta jest uhonorowaniem etosu pracy górniczej. Spośród różnorodnych wystaw wyróżnia się nie tylko liczbą eksponatów ale także rekonstrukcją pomieszczeń kopalnianych, m. in. łaźni łańcuszkowej. Zwiedzający mają również możliwość interakcji z wystawą w formie wcielenia się w rolę sygnalisty szybowego.
- „Uroczysko” - wystawa prac Barbary Chmery, na której zachwycą zwiedzających klimatyczne makaty, przedstawiające sceny z magicznych łąk, pól i podmokłych lasów gdzie królują świetliki i ćmy, oraz gliniane rzeźby inspirowane dzikim ptactwem i życiem na wsi.

Zapraszamy także do skorzystania ze Strefy Malucha i Strefy Relaksu, które udostępnione będą dla Państwa w godz. od godz. 11:00 - 17:00.
Najmłodszych zapraszamy na zabawy i animacje połączone z legendami będzińskimi, których opowieści będą opływały w dzieje znanych będzińskiej historii postaci, takich jak Ludwika Mieroszewska, zwana Błękitną Ludwiką, czy Mikołaj Kornicz – Siestrzeniec, zwany Czarnym Rycerzem.
Na uczestników czekają również gry i zabawy, m.in.: kalambury, „rycerskie krzyżówki”, rebusy, puzzle oraz zajęcia plastyczne.
Strefa Relaksu natomiast stanowić będzie punkt odpoczynku w Państwa wędrówce po zakamarkach jarmarkowych cudów. Serdecznie zapraszamy do zrelaksowania się na leżakach i kocach w towarzystwie szumu liści starych drzew.