Wernisaż wystawy "Impresje pachnące kawą i herbatą"

Wernisaż wystawy "Impresje pachnące kawą i herbatą"

18 lipca 2014 r. w Muzeum Zagłębia w Będzinie odbył się wernisaż wystawy prac Natalii Jankowskiej - Urant pn. "Impresje pachnące kawą i herbatą".

Natalia Jankowska-Urant wykorzystuje kawę w nietypowy sposób – maluje nią obrazy. Do malowania używa kawy od różnych producentów, polskich i zagranicznych To, że na obrazach widać różne odcienie, to - jak mówi - jej wielka tajemnica malarska. Jej obrazy kawą malowane przedstawiają przede wszystkim krajobrazy i przyrodę. Prace balansują na pograniczu realizmu i abstrakcji. Dlaczego kawa? Pani Natalia brała kiedyś udział w zajęciach prowadzonych przez artystkę z Akademii Sztuk Pięknych, która zwróciła uwagę słuchaczy na to, że kiedyś obrazy malowało się wyłącznie naturalnymi barwnikami. Pani Natalia wybrała kawę i herbatę, choć zdarza jej się również malować wywarem z cebuli i kawą z sokiem z buraków. Maluje również obrazy farbami olejnymi.

Natalia Jankowska-Urant jest jaworznianką, absolwentką Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, Architektury Wnętrz Centrum Nauki i Biznesu w Katowicach oraz Podstawowej Szkoły Muzycznej w Jaworznie. Z zawodu jest mikrobiologiem, a z pasji i zamiłowania – malarką.  Zdobyła wiele nagród zarówno na międzynarodowych jak i polskich konkursach. Należy tu wymienić I miejsce w konkursie malarskim im. Władysława Ślewińskiego „Kwiaty polskie na Mazowszu", czy I miejsce w konkursie malarskim organizowanym przez Ambasadę Meksyku w Polsce. Artystka jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie.

Wernisaż wystawy był połączony z finisażem wystawy "Młynki małe i duże" z prywatnej kolekcji Zbigniewa Niedbały.

Przybyli na tą okazję goście poza możliwością zobaczenia ciekawych dzieł malowanych kawą i herbatą, podziwiania wspaniałych młynków do kawy mieli okazję zakosztować wspaniałej "małej czarnej" przygotowanej przez zawodowego baristę.


Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY