Rok Legionów Polskich w Zagłębiu Dąbrowskim i na Śląsku Cieszyńskim

Rok Legionów Polskich w Zagłębiu Dąbrowskim i na Śląsku Cieszyńskim

W związku z przypadającą w tym roku 100 rocznicą wybuchu I wojny światowej i powstania Legionów Polskich Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza do zwiedzania nowej wystawy czasowej, która udostępniona jest już od dzisiaj, tj. od 1 sierpnia w Pałacu Mieroszewskich.

Wystawa „Zagłębiacy i Ślązacy w Legionach Polskich” została przygotowana we współpracy zagłębiowskich muzeów – Muzeum Miejskim w Sosnowcu, Muzeum „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej i Muzeum Zagłębia. Przypomina wydarzenia sprzed wieku, które przyniosły nam upragnioną niepodległość. Wówczas to ruszyły do walki odziały legionowe Józefa Piłsudskiego, by walczyć o wolną Polskę. Wśród nich byli także Zagłębiacy, wielu z nich straciło życie.

Bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami, pocztówkami i dokumentami  wystawa planszowa, szczegółowo przedstawia historię Legionów Polskich z terenu Śląska i Zagłębia. .Omówiona została m.in. sytuacja społeczno -  polityczna w Europie w przededniu  wybuchu I wojny światowej, tradycje niepodległościowe w Zagłębiu, geneza powstania Legionów Polskich oraz ważniejsze bitwy i wydarzenia aż do odzyskania niepodległości. Na kilku planszach zamieszczono też informacje o legionistach z poszczególnych miast zagłębiowskich.

W obchody Roku Legionów Polskich włączyły się miasta: Będzin, Bolesław, Bukowno, Cieszyn, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Klucze, Olkusz, Sławków i Sosnowiec.

W ramach obchodów Roku Legionów Polskich, 9 sierpnia 2014 r. w Będzinie przygotowano  „Święto Wojska Polskiego”. W programie znalazł się  przemarsz ulicami miasta oraz piknik patriotyczny na „Dolnej Syberce”. Uczestnicy pikniku będą mogli obejrzeć m.in. pokaz sprzętu wojskowego, pokazy kawalerii, występy orkiestry wojskowej i skoki spadochronowe a także zwiedzić wystawę poświęconą Legionom udostępnioną w Muzeum Zagłębia.

Wystawę w Pałacu Mieroszewskich można zwiedzić do 12 sierpnia 2014 r.

Zobacz szczegółowy program obchodów roku legionów polskich w zagłębiu dąbrowskim i na śląsku cieszyńskim - kliknij TUTAJ

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY