Dawne kartki świąteczne, odcinek VII „Przybieżeli do Betlejem…” pocztówki świąteczne Jana Marcina Szancera, lata 50/60 XX w.

Wielką indywidualnością wśród ilustratorów był Jan Marcin Szancer. Jego rysunki przeszły do kanonu literatury dziecięcej. Szancer był jednym z najwybitniejszych polskich rysowników XX wieku, nazywany „malarzem dziecięcych marzeń”. Zasłynął jako ilustrator ok.300 książek. Szancerowi zawdzięczamy też setki projektów pięknych kartek świątecznych. Około 1958 roku artysta zaprojektował kartki świąteczne, na których zamiast standardowego napisu „Wesołych świąt” pojawiły się cytaty z pastorałek.

Na jednej z przedstawionych kart anioł z nieba obwieszcza: „Chrystus się wam narodził!” Postać anioła nie jest zabawnym aniołkiem, jakie można było spotkać na ówczesnych kartkach świątecznych, a istotą wywodzącą się wprost z tradycji sztuki średniowiecznej. Artysta wychował pokolenia wybitnych twórców, którzy wynieśli projektowanie kartek pocztowych na bardzo wysoki, niepowtarzalny później poziom.

Zapraszamy do naszej galerii

Cykl poświęcony kartom świątecznym jest inspirowany ubiegłoroczną wystawą: „Życzenia świąteczne w kartach pocztowych składane”, którą można było zobaczyć w będzińskim Pałacu Mieroszewskich. Na ekspozycji były prezentowane pocztówki świąteczne i noworoczne pochodzące głównie ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

1 Karta świąteczna, projekt: Jan Marcin Szancer, 1958 r., ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

2 Karta świąteczna, projekt: Jan Marcin Szancer, 1958 r., ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

3 Karta świąteczna, projekt: Jan Marcin Szancer, ok. 1958 r., ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

4 Karta świąteczna, projekt: Jan Marcin Szancer, początek lat 60. XX w., ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

5 Karta świąteczna, projekt: Jan Marcin Szancer, początek lat 60. XX w., ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

6 Karta świąteczna, projekt: Jan Marcin Szancer, początek lat 60. XX w., ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

7 Karta świąteczna, projekt: Jan Marcin Szancer, początek lat 60. XX w., ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

8 Karta świąteczna, projekt: Jan Marcin Szancer, początek lat 60. XX w., ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

9 Karta świąteczna, projekt: Jan Marcin Szancer, początek lat 60. XX w., ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

10 Karta świąteczna, projekt: Jan Marcin Szancer, początek lat 60. XX w., ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.