Onegdaj w Będzinie

Uczestnicy podczas ostatnich wakacyjnych zajęć w ramach  „Środowych spotkań w Muzeum Zagłębia” zmierzyli się z dość trudną problematyką jaką jest żydowskie dziedzictwo Będzina. Zwiedzając poszczególne miejsca związane z będzińskimi Żydami poznawali tradycje, zwyczaje a także dzień codzienny i świąteczny dawnych mieszkańców Będzina.

Odwiedzili między innymi zamek, gdzie na wystawie historycznej obejrzeć można  zbiór judaików, cmentarz żydowski na Wzgórzu Zamkowym i Dom Modlitwy Mizrachi. Uczestnicy dzisiejszego  spotkania  wiedzą już co to  jest mezuza, menora,  lampa chanukowa, co to znaczy że coś jest koszerne i  jak Żydzi obchodzą szabat – najważniejsze żydowskie święto.

Na ścianach domu modlitwy mogli podziwiać obok widoków Ziemi Świętej i symboli 12 plemion Izraela  również  cykl znaków zodiaku. W judaizmie istnieje zakaz przedstawiania postaci ludzkiej, toteż zamiast znanych nam symboli bliźniąt, panny czy wodnika na ścianach namalowano dwa gołębie, różę i studnię. Na koniec spotkania, w czasie warsztatów w Pałacu Mieroszewskich,  dzieci rysowały swoje znaki zodiaku, stosując się do zasad, które obowiązują  wyznawców judaizmu.

Pomimo trudnego tematu i bardzo zróżnicowanego wieku, uczestnicy zajęć byli bardzo aktywni i zainteresowani poruszaną problematyką. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY