Konkurs Zapomniana szósta zwrotka rozstrzygnięty!

W ostatnią niedzielę stycznia pożegnaliśmy wystawę Gdzie się spełnił cud. Szopka w twórczości Józefa i Karola Lasików oraz Zofii i Edwarda Góreckich.
Po rozstaniu z piękną, tradycyjną ludową rzeźbą nadszedł czas na rozstrzygnięcie towarzyszącego wystawie konkursu, w którym mieli Państwo możliwość sprawdzić swoją znajomość kolęd.
Osiągnęli Państwo znakomite wyniki, co świadczy niezbicie, że „Zapomnianą szóstą zwrotkę” wielu potrafi zaśpiewać.

Zwycięzcom, do których trafią muzealne upominki, gratulujemy wygranej a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w zabawie.

Poniżej zamieszczamy rozwiązanie konkursu:

1. „Bóg, Stwórca wiecznej chwały, Bóg godzien wiecznej czci, Patrz w szopie tej zbutwiałej, Jak słodko On tam śpi” – cytat z kolędy „Do szopy hej pasterze”
  2. „Jak prorok powiedział: Panna zrodzi Syna, dla ludu całego szczęśliwa nowina; Nam zaś radość w tej tu chwili, gdyśmy Pana zobaczyli w szopie przy Betlejem.” – cytat z kolędy „Bracia patrzcie jeno”
  3. „Poszli, znaleźli Dzieciątko w żłobie, Z wszystkimi znaki danymi sobie, Jako Bogu cześć Mu dali, A witając zawołali, Z wielkiej radości” – cytat z kolędy „Wśród nocnej ciszy”
  1. „Chociaż w stajence, chociaż w stajence Panna syna rodzi, Przecież On wkrótce, przecież On wkrótce ludzi oswobodzi” – cytat z kolędy „Dzisiaj w Betlejem”
  2. „Dam ja ci słodkiego, Jezu, cukierku, rodzynków, migdałów, co mam w pudełku… Cyt, cyt, cyt, zasypia małe Dzieciątko, oto już zasnęło niby kurczątko.” – cytat z kolędy „Lulajże Jezuniu”
  3. „Niebieskim światłem oświeceni, pokornie przed nim uniżeni, Bogiem Go być prawdziwym, sercem, afektem żywym wyznają, wyznają, wyznają.” – cytat z kolędy „Tryumfy Króla Niebieskiego”
  1. „Czy zamieszkasz w tym sercu, Zbawco mój i Panie, Gdzie nędzniejsze ni w stajni znajdziesz tam posłanie? Ulituj się nade mną, nad stworzeniem Twoim, Jakoś stajnią nie wzgardził, nie gardź sercem moim.” – cytat z kolędy „O gwiazdo Betlejemska”
  1. „Jaki Pan chwały wielkiej, Uniżył się z wysokiej, Pałacu kosztownego żadnego, Nie miał zbudowanego Pan wszego stworzenia” – cytat z kolędy „Anioł pasterzom mówił”
  1. „A stanąwszy na miejscu, pełni zdumienia,  iż się Bóg tak zniżył, do swego stworzenia, padli przed Nim na kolana, I uczcili swego Pana.” – cytat z kolędy Gdy się Chrystus rodzi”
  2. „Sypcie się z nieba, śliczni aniołowie, śpiewajcie Panu, niebiescy duchowie: Li li li li laj, mój wonny kwiateczku, li li li li laj, w ubogim żłobeczku.” – cytat z kolędy „Gdy śliczna Panna”