Na krawędzi światła - nowa wystawa czasowa

Muzeum Zagłębia w Będzinie oraz Fundacja im. Anny Pasek zapraszają na wystawę prac Ewy Zawadzkiej „Na krawędzi światła”, którą Honorowym Patronatem objął Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski. Wystawę można zwiedzać w pałacowych wnętrzach już od najbliższego piątku , tj. 11 lutego do 6 marca 2022.

Ewa Zawadzka

Malarka, graficzka i artystka fotografik. Absolwentka Wydziału Grafiki katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Profesor sztuk plastycznych. Obecnie prowadzi Pracownię Działań Multigraficznych na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wiele lat zajmowała się grafiką i rysunkiem. Uczestniczka znaczących wystaw grafiki na świecie i laureatka wielu nagród oraz wyróżnień, w tym tych o międzynarodowym zasięgu. W 2013 roku otrzymała odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, w 2020 Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od 2002 roku jej twórczość zdominowało malarstwo. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz udział w wielu wystawach zbiorowych grafiki i malarstwa w Polsce i za granicą. Jej prace znajdują się we wszystkich znaczących kolekcjach sztuki na świecie. Posługuje się własną, oryginalną techniką graficzną i równie indywidualnym warsztatem malarskim. Głównym tematem jej twórczości jest świat postindustrialnego krajobrazu, budowanie iluzyjnych przestrzeni – wizyjnych i realnych zarazem. Od 2012 roku również fotografia stała się ważną, samodzielną formą jej wypowiedzi artystycznej.