Oprowadzanie po wystawie "Cmentarz żydowski na Górze Zamkowej"

W najbliższą niedzielę, 20 lutego Muzeum Zagłębia  zaprasza na zwiedzanie wystawy czasowej „Cmentarz żydowski na Górze Zamkowej w Będzinie - cenny zabytek wielokulturowej przeszłości miasta”. Wystawa planszowa prezentowana w Pałacu Mieroszewskich krótko przedstawia historię żydowskiej społeczności Będzina oraz historię samego cmentarza na Górze Zamkowej, przede wszystkim jednak skupia się na typowych dla żydowskiej sztuki sepulklarnej motywach zdobniczych i ich znaczeniu oraz tłumaczeniach inskrypcji nagrobnych.

Kurator wystawy przedstawi  znaczenie najczęściej spotykanych na będzińskim cmentarzu symboli, wyjaśni z jakich stałych  elementów składa się inskrypcja nagrobna i co nam może „opowiedzieć” macewa o danych mieszkańcach miasta - ich systemie wartości, wierzeniach religijnych czy gustach artystycznych. Przy tworzeniu wystawy wykorzystano tłumaczenia inskrypcji dr hab. Anny Michałowskiej - Mycielskiej hebraistki i znawczyni literatury hebrajskiej z Uniwersytetu Warszawskiego. Po zwiedzaniu wystawy zaplanowano spacer na Górę Zamkową, gdzie odwiedzimy miejsce pochówku dawnych mieszkańców Będzina. Będzie to okazja żeby opowiedzieć o żydowskich zwyczajach pogrzebowych, okresie żałoby czy rozwinąć pewne wcześniej już poruszane tematy  i wątki.

Wystawa powstała w ramach projektu dofinansowanego przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie.

Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy 20 lutego na godz. 11.00 do Pałacu Mieroszewskich. Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny.

Wystawa prezentowana będzie w Pałacu Mieroszewskich – siedzibie Muzeum Zagłębia do końca czerwca 2022 r.  Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY