Międzynarodowy Dzień Kobiet

Świąteczna atmosfera, kwiaty, czekoladki, życzenia, pomoc w domowych obowiązkach, wyjście do kina, teatru lub do restauracji, oto z czym kojarzy się najczęściej Dzień Kobiet. Warto jednak pamiętać o genezie tego szczególnego święta, które powstało na fali walki o równouprawnienie kobiet, w tym o dostęp do edukacji, godne wynagrodzenie czy prawa wyborcze.


Dziś trudno uwierzyć, że jeszcze do początku XX wieku kobieta była rzeczą, własnością najpierw ojca, potem męża, pożytecznym, ciężko pracującym zwierzęciem domowym, bez prawa stanowienia o sobie, niezdolną do funkcjonowania poza rodziną, a z tą niestety różnie bywało – dobrze najczęściej jedynie na zdjęciach.
Aż wreszcie nadeszła pora zmian, w społeczeństwach, w mentalności, w kulturze. Dzień Kobiet, zorganizowany przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku po raz pierwszy obchodzony był 28 lutego 1909 r. Rok później, w Kopenhadze święto zostało ustanowione oficjalnie. 19 marca 1911 roku po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy. W czasie I wojny światowej Święto Kobiet stało się okazją do organizowania antywojennych demonstracji.
Obecnie święto obchodzone jest w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech, Zambii i Tunezji. W niektórych krajach (jak Rumunia) dzień ten jest równoważny z dniem matki a dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom. We Włoszech kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej. Akacje srebrzyste i czekolada są także najczęstszym prezentem w Rosji.
Prezenty, uśmiechy, życzenia umilają i ubarwiają rzeczywistość, która dla wielu kobiet w XXI wieku nie jest łatwa. Podpisana w 1945 roku Karta Narodów Zjednoczonych była pierwszym międzynarodowym dokumentem potwierdzającym zasadę równości kobiet i mężczyzn. Mimo że ten zapis ma już ponad pół wieku, przez wielu ludzi, także tych stanowiących prawo oraz znajdujących się u sterów władzy, nie jest traktowany poważnie.
Wszystkim Paniom, w dniu ich święta, życzymy aby bez przeszkód mogły realizować swoje pasje, cele i plany, zarówno na gruncie zawodowym jak i prywatnym oraz by czuły się szczęśliwe i spełnione we wszystkie 365 dni w roku.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY