Aktualności

XII Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła za nami

Tradycyjnie, w ostatnią niedzielę czerwca w parku przy Pałacu Mieroszewskich odbyła się, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, XII edycja Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła. Tegoroczna odsłona wydarzenia ściągnęła wielu wystawców, którzy prezentowali swoje wyroby w cieniu parkowych drzew.

Czytaj więcej...

Projekty

.
.
Zapraszamy do zapoznania się z projektami
realizowanymi przez Muzeum Zagłębia w Będzinie
.
.

Projekt Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła

Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła

Wydarzenie organizowane od 2009 roku. Z uwagi na duże zainteresowanie mieszkańców regionu i województwa, a także pochlebne recenzje impreza ta na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych województwa śląskiego.

Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła to wydarzenie, które jest okazją do zaprezentowania mieszkańcom regionu, jak i województwa, różnorodnych wyrobów tradycyjnych, wykonywanych metodami naturalnymi przy użyciu ekologicznych surowców. Każdego roku na Jarmarku prezentują się: plecionkarze, rzeźbiarze, malarze, garncarze, ceramicy, wytwórcy biżuterii i zabawek, a także piekarze, cukiernicy, pszczelarze, producenci wyrobów wędliniarskich, wytwórcy naturalnych soków, kwasów chlebowych oraz innych potraw regionalnych z całej Polski. 

Podczas każdej edycji imprezy organizujemy dla naszych gości bezpłatne warsztaty, takie jak: garncartwo, łyżkarstwo, ikonopisarstwo, koronkarstwo, filcowanie, rzeźbiarstwo czy warsztaty wyrobu kwiatów z osiki, a na scenie Jarmarku można usłyszeć zespoły folklorystyczne, śpiewacze oraz zespoły folkowe. Każdy uczestnik może odpocząć w cieniu parkowych drzew w specjalnie przygotowanej do tego Strefie Relaksu, natomiast najmłodsi bawią się w Strefie Malucha korzystając z zabaw edukacyjnych i bezpłatnych warsztatów. Dzięki Strefie Charytatywnej możemy przyczynić się do propagowania ważnych idei dla społeczeństwa. Współpracowaliśmy z Fundacją DKMS oraz Stowarzyszeniem Opieki nad Zwierzętami „Nadzieja na Dom”. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

Oficjalna strona Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła: www.jarmarkrzemiosla.pl

View the embedded image gallery online at:
https://muzeumzaglebia.pl/2-uncategorised#sigProId9114bc143a

Projekt AMAM

PROJEKT EDUKACYJNY  

„Akademia Młodszego Asystenta Muzealnego  – PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI”

Projekt objęty Patronatem Honorowym  Marszałka Województwa Śląskiego – Wojciecha Saługi

Po względem pedagogicznym Muzeum jest miejscem, gdzie edukacja kulturalna zyskuje niepowtarzalną jakość. Edukacja muzealna jest bardzo wszechstronną dziedziną, w której nie tylko istotne jest zdobywanie wiedzy, ale także uczenie młodych ludzi określonych postaw, zachowań oraz ponadczasowych wartości moralnych. 

CEL STRATEGICZNY PROJEKTU - W rozwoju nowoczesnego społeczeństwa, gdzie podstawowym elementem jest wiedza, istotną rolę odgrywają szerokie kompetencje określające jakość funkcjonowania we wszystkich obszarach bytowania. Poszerzenie tych kompetencji  na polu muzealnym jest strategicznym celem projektu.  Muzeum Zagłębia to instytucja stanowiąca pierwszorzędne medium dla rozwijania edukacji kulturalnej skierowanej do młodego odbiorcy, dlatego w tym kontekście kierujemy do uczniów szkoły podstawowej program „Akademia Młodszego Asystenta Muzealnego  – PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI”.  

CEL OGÓLNY 

•    Zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy w muzeum, jego misją, historią tego typu instytucji,  zabytkami. 

•    Wzbudzenie wśród młodych słuchaczy poszanowanie do dziedzictwa kulturowego.

•    Pobudzenie aktywności społecznej.

•    Popularyzacja edukacji lokalnej i regionalnej.

•    Upowszechnienie działalności Muzeum.

•    Podniesienie świadomości wśród młodych słuchaczy na temat dziedzictwa kulturowego, jako jednej z form ochrony zabytków.

Program zajęć był skierowany do uczniów szkół podstawowych od klasy IV do VI, którzy w aktywny sposób chcą poznawać arkana pracy Historyka Sztuki, Etnografa, Archeologa, Historyka, Plastyka, pracownika Działu Marketingu oraz Działu Edukacji w Muzeum, i tak w roku akademickim 2015/2016 studenci wzięli udział w zajęciach o różnej tematyce:

•    "Muzeum i eksponaty".

•    "Etnografia w Muzeum".

•    "Historia w muzeum".

•    "Archeologia w muzeum".

•    "Oprowadzanie po wystawach jedną z form edukacji muzealnej".

•    "Jak można poinformować o wystawach mieszkańców miasta, czyli wybrane formy promocji wydarzeń muzealnych".

•    "Jak powstają wystawy w Muzeum, kto je montuje oraz co składa się na aranżacje wystawy?".

•   "Kto i jak „leczy” zabytki? Dlaczego na salach muzealnych są termometry? Jak przebiega konserwacja zapobiegawcza i pełna zabytków".

View the embedded image gallery online at:
https://muzeumzaglebia.pl/2-uncategorised#sigProId53074b7acf

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY