Wspomnienie o Urszuli Górze

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Wieczór Wspomnień poświęcony wyjątkowej osobie, którą niedawno z żalem przyszło nam pożegnać. Uroczystość upamiętniająca Urszulę Górę odbędzie się 15 marca 2022 r. o godzinie 17.00 w Pałacu Mieroszewskich.


Pani Urszula Góra to postać niezwykła, zamiłowanie do sztuk plastycznych i poezji towarzyszyło jej przez całe życie. Urodziła się w 1932 r. w Pleszewie, natomiast od 1953 r. była mieszkanką Czeladzi. Była absolwentką Liceum Technik Plastycznych w Częstochowie oraz Liceum Pedagogicznego w Gliwicach, Studium Kultury i Oświaty Dorosłych w Katowicach. Zaocznie ukończyła Bibliotekoznawstwo oraz Studium Rysunku i Malarstwa u prof. Wiktora Zina w Krakowie. Od 1998 r. była członkiem  Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, natomiast w roku 2006 zaangażowała się w projekt kulturalny „O uśmiech” realizowany w ośrodkach i dziennych domach pomocy społecznej. Ponadto od 2017 r. Pani Urszula Góra uczestniczyła w warsztatach malarskich Czeladzkiej Grupy Artystycznej „Point” założonej przez Krzysztofa Zięcika, działającej przy Spółdzielczym Domu Kultury „Odeon” Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Obrazy Artystki można było podziwiać na wystawach grupy „Point”.
Brała udział w plenerach malarskich oraz wystawach poplenerowych organizowanych przez Fundację Osób Niepełnosprawnych w Krakowie, Białym Dunajcu, w Kopalni Soli w Wieliczce. Efektem tej współpracy stała się pocztówka wydana przez Muzeum Żup Krakowskich z obrazem Artystki. Prace Urszuli Góry eksponowane są w bibliotekach i ośrodkach kultury w Będzinie, Sosnowcu, Czeladzi, Mysłowicach, Sławkowie, w Muzeum im. Maksymiliana Chrobaka w Rudzie Śląskiej oraz w Muzeum Drogownictwa w Szczucinie.
Malarstwo nie było jedyną formą artystycznej wypowiedzi Urszuli Góry. Na przestrzeni wielu lat powstawała poezja prezentowana na spotkaniach autorskich. Wiersze drukowane były w pismach regionalnych. Otrzymała wyróżnienie w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literacko – Plastycznego „Słowo Matka i Ojciec” w 2008 r.
Emerytura to dla wielu ludzi czas ograniczenia aktywności. Dla Urszuli Góry zakończenie pracy zawodowej stało się okresem intensywnych działań artystycznych, prowadzonych przez ponad dwadzieścia lat. Artystka została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY