15 kwietnia - Światowy Dzień Sztuki 2022

Wszystkie rodzaje sztuk: dzieła plastyczne, literackie, muzyka, etc. „rodzą” się w wyniku reakcji twórców na rzeczywistość i będąc artystycznym jej odbiciem w różnorodny sposób służą ludziom. Sztuka wychowuje i kształci pokazując wartości i cele w życiu, skłania do zaangażowania się w życie społeczne, uwrażliwia na piękno natury, niejednokrotnie wzrusza i bawi oraz informuje czyniąc człowieka wraz z jego otoczeniem piękniejszym. Pamiętajmy, że sztuki plastyczne współistnieją z innymi dziedzinami życia inspirując naukę, technikę i same też korzystają z ich osiągnięć.

Przypadający 15 kwietnia Światowy Dzień Sztuki upamiętnia wspaniałego artystę Leonardo da Vinci, który w tym samym dniu obchodził urodziny. Artysta, który najbardziej jest znany ze swych dzieł malarskich, posiadał nieprzeciętny talent, umiejętności i zainteresowania pozwalające go nazwać człowiekiem renesansu. Studiował anatomię, matematykę, mechanikę, botanikę, a także optykę. Był również, architektem, rzeźbiarzem, wynalazcą oraz teoretykiem sztuki. W liście Leonarda do Ludovica Sforzy rozpisywał się o swoich umiejętnościach twórcy maszyn wojennych. Jego projekty ulepszeń architektonicznych, urbanistycznych czy machin wojennych, lotniczych, a nawet prototypy rowerów niestety nie zostały zrealizowane. Dokonania artysty zostały na nowo odkryte i docenione właściwie dopiero w XX wieku.
W związku z czasem Świąt Wielkanocnych przypominamy Państwu jedno z najbardziej znanych dzieł artysty - malowidło ścienne przedstawiające Ostatnią Wieczerzę, wykonane w refektarzu (jadalni) klasztoru Dominikanów przy bazylice Santa Maria delle Grazie w Mediolanie.

 źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ostatnia_Wieczerza_(obraz_Leonarda_da_Vinci)

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY