10 lat udostępniania domu modlitwy Mizrachi

27 kwietnia 2022 minęła 10 rocznica od kiedy Muzeum Zagłębia w Będzinie udostępnia dom modlitwy „Mizrachi” przy ul. Potockiego 3. Przez 10 lat gościliśmy w tym niezwykłym miejscu setki turystów z różnych części świata - Izraela, USA, Argentyny, jednak szczególnie nas cieszy, gdy w dawnym żydowskim domu modlitwy pojawia się młodzież szkół zagłębiowskich czy mieszkańcy Będzina i okolicznych miast. Było ku temu wiele okazji, jak np. akcje „Kup znaczek i zwiedź Mizrachi”, „Dni Rodzinne w Muzeum”, Noc Muzeów „Wakacyjne Warsztaty Muzealne”,.


Przez wieki społeczność żydowska współtworzyła Będzin - jego historię, kulturę, architekturę i specyficzny klimat. Dzisiaj przypominają o tym, takie nieliczne już miejsca jak „Mizrachi”. Zwiedzanie obiektu jest też okazją do poznania tradycji żydowskich związanych z obchodami świąt czy zasadami kierującymi życiem codziennym. Program ikonograficzny malowideł skupia się wokół trzech wątków tematycznych: pejzażowych widoków Ziemi Świętej, symboli 12 plemion Izraela oraz znaków zodiaku. Warto dodać, ze bogaty wystrój pomieszczenia robi wrażenie nawet na osobach, które na co dzień obcują z kulturą żydowską - interesują się tym tematem czy zajmują się nim zawodowo. Dom modlitwy Mizrachi jest jednym z siedmiu w Polsce, w którym zachował się prawie pełny cykl znaków zodiaku. To naprawdę miejsce niezwykłe. Będzie je można zwiedzać w długi weekend majowy - 1,2 i 3 maja o godz.13.00. Bilety w cenie 13,00 i 11.00 zł (ulgowy) można kupić przed wejściem do obiektu.
Osoby zainteresowana zwiedzaniem obiektu w innym terminie prosimy o kontakt z Działem Edukacji pod nr 32 267 77 07 wew. 28

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY