Z ogromnym żalem zawiadamiamy

Pan Bernard Szczech był wspaniałą, ciepłą osobą, dobrym współpracownikiem i kolegą zawsze służącym pomocą, z chęcią dzielącym się swoim ogromnym doświadczeniem z pracy w muzealnictwie. Pamięć o nim pozostanie z nami na zawsze. Łączymy się w bólu i składamy najszczersze kondolencje Rodzinie  i najbliższym.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 4.10.2022 r. o godz. 12:00 w Kościele św. Jakuba Starszego Apostoła w Lubszy, ul. J. Lompy 76.

Bernard Szczech (ur. 1950) pochodził z Lubszy. Ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Był m.in.: kierownikiem oddziału MDT „Ul” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, dyrektorem Muzeum Miejskiego w Zabrzu, kierownikiem Działu Zbiorów Śląskich Biblioteki Śląskiej, a następnie organizatorem i dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Lędzinach oraz dyrektorem Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Pełnił funkcję doradcy marszałka województwa śląskiego, a po przejściu na emeryturę opiekował się Działem Historii i  Działem Broni i Uzbrojenia Muzeum Zagłębia w Będzinie. Był laureatem nagród Ministra Kultury i Sztuki oraz wojewódzkich, a w 2021 roku otrzymał nagrodę GENIUS LOCI 2020 – Wierny Opiekun Ziemi Śląskiej, którą honorowani są śląscy twórcy. Bernard Szczech opracował wiele nieznanych wcześniej dokumentów z przeszłości śląskich miast. Zmarł w czwartek, 29 września. W październiku skończyłby 72 lata.