Nowa wystawa czasowa w Pałacu Mieroszewskich poświęcona historii Będzina

Muzeum Zagłębia jest realizatorem wystawy, która powstała z okazji zbliżającej się 665 rocznicy nadania Będzinowi przez króla Kazimierza Wielkiego lokacji na prawie magdeburskim. 

Nowo otwarta wystawa „BĘDZIN którego już nie ma” przybliża widzom opowieść o ważnych wydarzeniach, mieszkańcach miasta, architekturze oraz wciąga w miejską podróż historyczną zaczynającą się w XIX w. prowadzącą przez dwudziestolecie międzywojenne, czasy wojny, aż do lat 70. XX w. Prezentowane artefakty to np. obrączki ślubne mieszczan będzińskich z 1862 r., paryski cylinder noszony przez mieszkańca miasta, mundur górnika z XIX w., judaika Żydów będzińskich, zabawki małej Basi z 1930 r., czy opakowania po czekoladkach z fabryki cukierków „Hanka”. Jak widać, muzealia są bardzo różnorodne pod każdym względem, ale posiadają jedną wspólną cechę, a mianowicie zostały wyprodukowane lub zakupione w Będzinie czy też były używane przez jego mieszkańców. Zbiory w połączeniu z tekstami oraz archiwalną fotografią tworzą obraz życia w dawnym mieście i są śladem wspomnień po naszych przodkach. Prezentowane zabytki pochodzą przede wszystkim ze zbiorów Muzeum Zagłębia, natomiast dwa portrety XIX-wiecznych księży pędzla znanego, polskiego malarza Józefa Puacza, zostały udostępnione dzięki uprzejmości proboszcza parafii św. Trójcy w Będzinie, księdza Andrzeja Stępnia.

Koncepcja aranżacji wystawy ułatwi zwiedzającym poznanie wybranych wątków tematycznych, dlatego zaprojektowano osobne BOX-y poruszające ważne kwestie, jak „Będzińskie zakłady fotograficzne do wybuchu II wojny światowej”. Natomiast miłośnicy architektury utylitarnej zatrzymają się na dłużej przy BOX-ie „Będzińskie dworce”. Na wystawie zostały również zaprezentowane wyjątkowe zdjęcia, w tym dwa ujęcia panoramy Będzina wykonane przez krakowskiego mistrza fotografii Natana Kriegera w 1885 r.

Wystawa czynna jest od 8 października do Pałacu Mieroszewskich w Będzinie, ulica Gzichowska 15. Serdecznie zapraszamy! 

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY