"Spotkania andrzejkowe" w Pałacu Mieroszewskich

W dniach 27 i 28 listopada Muzeum Zagłębia w Będzinie serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych i gimnazjów do udziału w „Spotkaniach andrzejkowych”, które odbędą się w Pałacu Mieroszewskich.

Niegdyś wróżby andrzejkowe odprawiane w wigilię św. Andrzeja, tj. w nocy z 29 na 30 listopada miały wyłącznie matrymonialny charakter. Brały w nich udział niezamężne dziewczęta. Ich męskim odpowiednikiem były katarzynki. Początkowo wróżby te traktowane były bardzo poważnie,  odprawiano je indywidualnie i w odosobnieniu. Obecnie w zabawie bierze udział młodzież obojga płci i ma ona bardziej niezobowiązujący charakter.
Z tej okazji Muzeum Zagłębia w Będzinie serdecznie zaprasza na cykl spotkań, w trakcie których uczestnikom zostanie przybliżona tradycja wróżb andrzejkowych i katarzynkowych. Główną atrakcją programu będzie wspólny udział we wróżbach takich jak: lanie wosku, wróżenie z jabłka, z butów, itp. Dziewczęta dowiedzą się, która pierwsza wyjdzie za mąż, a którą czeka niestety staropanieństwo, chłopcy zaś -  ile lat przyjedzie im jeszcze spędzić w kawalerskim stanie.
Podczas zajęć, wzbogaconych prezentacją multimedialną, uczestnicy poznają odpowiedź na pytania: jakie przyszłe wydarzenia najbardziej ciekawiły wróżących, kto najczęściej sobie wróżył, dlaczego najlepszym terminem na powodzenie wróżb była wigilia św. Andrzeja oraz jakiego rodzaju wróżby cieszyły się największym powodzeniem.
Grupy zorganizowane prosimy o kontakt pod nr tel. 32/267 7707z Anną Górą z Działu Etnografii lub Agnieszką Milką z Działu Edukacji
Czas trwania zajęć to 60 minut.
Termin: 27 listopada 2014, godz. 12:00, 13:15 28 listopada 2014, godz. 12:00, 13:15