Nowa wystawa na Zamku

Od 6 czerwca 2023 r. w będzińskim zamku można zobaczyć nową wystawę czasową „Batalistyka w obrazach Krzysztofa Zięcika”, zagłębiowskiego artysty-poety, animatora kultury i twórcy formacji AKWAMARYN.

Prezentowane prace ilustrują ważne bitwy w dziejach naszego kraju. Obrazom towarzyszy krótki historyczny komentarz.

Krzysztof Zięcik to postać zasłużona na niwie artystycznej. Od 2001 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego. Rada Miasta Czeladzi przyznała mu Nagrodę Miasta Czeladzi w 2007 r., a dwa lata później został odznaczony, na wniosek Stowarzyszenia, przez Ministra Dziedzictwa Narodowego i Kultury Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W latach 2009-2014 był członkiem zarządu, pełniąc jednocześnie funkcję kierownika sekcji plastycznej. W 2011 roku został wyróżniony w Konkursie Ogólnopolskim „Znaszli ten kraj” w kategorii poezja a w 2014 i 2016 roku zajął II miejsce w kategorii malarstwo.

W 2016 roku założył grupę poetycko-sceniczną, a w 2017 grupę malarską „Point”. Stanowią one obecnie Czeladzką Pracownię Artystyczną „Akwamaryn”, która realizuje projekty edukacyjne, warsztaty malarskie, recytatorskie oraz sceniczno-filmowe. Jest autorem 19 tomików wierszy lirycznych i reportażowych. W swoim dorobku malarskim ma całe kolekcje tematyczne malarstwa historyczno-batalistycznego, rodzajowego, abstrakcyjnego, pointylistycznego, baśniowego oraz 101 kopii największych mistrzów od Giotta do Salvadora Dali („Akwamaryn nasz Luwr”). Posiada również cykle grafik: portrety malarzy, kompozytorów klasyki, historyczno-patriotyczne, pejzaże. Jest autorem scenografii oraz projektantem strojów teatralnych, reżyserem spektakli i filmów opartych na własnej twórczości. W 2022 roku obchodził 35- lecie pracy twórczej.
Wystawę można zwiedzać do 1 października 2023 r.

Serdecznie zapraszamy.