Zapraszamy na prelekcję Andrzeja Wojtkowskiego „Lecznicze właściwości przyjaznych roślin"

Tradycyjne zielarstwo w ramach XIII Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła, czyli jak znaleźć prostą i naturalną drogę do zdrowia i szczęścia.
Zioła to nasi wspaniali sprzymierzeńcy we współczesnym, zabieganym świecie.
Muzeum Zagłębia zaprasza na prelekcję Andrzeja Wojtkowskiego „Lecznicze właściwości przyjaznych roślin", która uświetni program tegorocznej edycji Jarmarku. Pan Andrzej od 20 lat prowadzi Ekologiczne Gospodarstwo Zielarskie, na którym uprawia ponad 80 gatunków ziół leczniczych. Jest pasjonatem ziół i chętnie dzieli się moją wiedzą z innymi, m.in. pisząc artykuły o tematyce zielarskiej do czasopisma "Zdrowie z wyboru" a także prowadząc spotkania przyrodnicze i wykłady na terenie całego kraju. W czasie naszego spotkania przybliży piękno roślin, które poprzez swoje lecznicze właściwości pomagają człowiekowi odzyskać utracone zdrowie. Opowie też jak obcowanie z przyrodą
wspaniale
wpływa nie tylko na siły fizyczne człowieka, ale również na psychikę i stan ducha. Zioła potrafią uspokoić, wspierają odporność, pomagają w bólu czy gorączce, a wtedy gdy potrzebne nam większe wsparcie, to w połączeniu z innymi składnikami o podobnym działaniu leczniczym, tworzą synergię i kuracja jest zdecydowanie bardziej skuteczna.
Prelekcja odbędzie się 25 czerwca, o godz. 11.30 w zabytkowych wnętrzach Pałacu Mieroszewskich.
Z kolei o godz. 12.30 przy stoisku Zielarni Jurajskiej, rozpocznie się prelekcja „Średniowieczne zioła we współczesnej aptece”. Założycielami Zielarni odtwarzającej tradycyjne zielarstwo z dawnych czasów są ludzie na co dzień zajmujący się historią: archeolożka i muzealnik (dokumentalista i archiwista). W ramach prowadzonych warsztatów i wykładów poszukują, badają i studiują dawne receptury, ukazują minione metody pozyskiwania leków z naturalnych surowców oraz tworzą nader skuteczne kompozycje ziołowe wykorzystujące znane od wieków polskie zioła. Uczestnicy spotkania będą mogli, powąchać, dotknąć, spróbować prezentowanych specyfików, olejków i ziołowych mikstur.
Wszystkie osoby chcące zadbać o swoje zdrowie naturalnymi metodami, interesujące się ziołami i ziołolecznictwem zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Wojtkowskiego do Pałacu o godz. 11.30 oraz na stoisko Zielarni Jurajskiej o godz. 12.30.
 
fot.: dreamstimefree_6418374
 
 
 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY