Twórcze drogi Elżbiety i Lecha Ledeckich

W Pałacu Mieroszewskich, od 14 lipca do 1 października można zwiedzać nową wystawę zatytułowaną „Dwiema drogami. Malarstwo i ceramika Elżbiety i Lecha Ledeckich”. Pokazuje ona różne twórcze drogi i formy wyrazu dwojga niezwykłych indywidualności.


Elżbieta i Lech Ledeccy mieszkają i pracują w Częstochowie. Obydwoje są absolwentami Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie. Edukację artystyczną kontynuowali w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Uczestniczyli w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych a także w plenerach malarskich. Wypowiadają się twórczo także w innych, pozamalarskich formach, takich jak rzeźba, witraż, aranżacja wnętrz.
Tworzona przez nich sztuka przenika się, splata, wzajemnie dopełnia, jednak każde ma swój niepowtarzalny, rozpoznawalny styl oraz szuka własnych inspiracji.
Malarstwo Elżbiety Ledeckiej jest pełne koloru, światła, energii. Jak sama przyznaje, pozostaje pod urokiem impresjonizmu. Maluje to co jest jej najbliższe – wspaniałą przyrodę Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Patrząc na jej prace możemy poczuć ciepło nagrzanych skał lub zapach topniejącego śniegu w Złotym Potoku, przypomnieć sobie jak to jest wędrować zakurzoną polną drogą wśród dywanu łąk lub usiąść wieczorem w ogrodzie, w cieniu drzew. Jej prace wywołują wiele wrażeń, myśli, wspomnień. Oddają nieoczywistą wspaniałość tego co nas otacza. I właśnie w tym tkwi ich moc.
Obrazy Lecha Ledeckiego zmierzają w kierunku abstrakcji. Prace zachwycają kolorystyką oraz energią. Szczególnie często powracają w nich dwa tematy – muzyka i czas. Artystę inspirują  wrażenia, odczucia, nastroje, fascynacje, zjawiska. Oglądając te prace poddajemy się im.
Obydwoje tworzą ceramikę – rzeźby o niezwykłych formach. Prace Lecha Ledeckiego przywołują myśl o płytkiej, ciepłej zatoce mezozoicznego morza w której przed milionami lat istniało życie inne od tego, które znamy, przekraczające wyobraźnię. Z kolei Elżbieta Ledecka, wśród podejmowanych tematów, uwiecznia w glinie towarzyszące jej jurajskie anioły.

Prace Artystów prezentowane są w Muzeum Zagłębia po raz pierwszy. Zachęcamy Państwa do poznania artystycznego kunsztu Autorów, ich wrażliwości i wyobraźni. Do odwiedzenia pięknego świata tej wyjątkowej twórczości.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY