24.07.2023 - ROCZNICA OTWARCIA LINII KOLEJOWEJ PRZEBIEGAJĄCEJ PRZEZ BĘDZIN

164 lata temu dnia 24.07.1859 roku dokonano uroczystego otwarcia linii kolejowej przebiegającej przez Będzin.

Nowo powstała trasa łączyła Ząbkowice ze znajdującymi się w Prusach Katowicami co de facto oznaczało połączenie ukończonej w 1848 roku kolei warszawsko-wiedeńskiej z koleją górnośląską. Liczący 20 km odcinek torów miał swój początek w Ząbkowicach potem biegł przez Gołonóg, Dąbrowę, Sosnowiec, Będzin aby w Szopienicach połączyć się z trasą biegnącą do Katowic. Prace na podstawie dokumentacji sporządzonej przez inż. kolejowego Witolda Marczewskiego i pod nadzorem inż. Sokólskiego rozpoczęto w czerwcu 1858 roku. W Sosnowcu i Dąbrowie wybudowano murowane stacje kolejowe natomiast w Będzinie oraz w Gołonogu postawiono drewniane stacje techniczne. Dnia 24.07.1859 dokonano uroczystego otwarcia nowej linii. Uroczystość owa zaszczycona została obecnością przybyłego specjalnym pociągiem z Warszawy namiestnika Królestwa Polskiego ks. Michała Gorczakowa oraz przybyłych z Wrocławia delegatów rządu pruskiego wraz z przedstawicielami rejencji katowickiej.

Dworzec drewniany w Będzinie początek XX wieku, źródło: Muzeum Zagłębia w Będzinie

Belgijski parowóz z 1835 r., źródło: Wikipedia, domena publiczna

Parowóz Borsing, połowa XIX w., źródło: Wikipedia, domena publiczna