Nowa wystawa czasowa w Pałacu Mieroszewskich

W Muzeum Zagłębia rozpoczyna się prezentacja cyklu wystaw poświęconych artystom związanych z dawnym Zagłębiem Dąbrowskim. Przypomnimy znanych rzeźbiarzy i malarzy działających w latach 60., 70., 80., 90. XX w., których twórczość odzwierciedla przeobrażenia zagłębiowskich miast, czy zainteresowania malarzy naturą.

Wielu artystów zostało już zapomnianych, dlatego warto przypomnieć ich sylwetki i prace. Cykl wystaw rozpoczyna ekspozycja dzieł prof. Jana Świderskiego pochodzącego z Grodźca koło Będzina. Profesor, mimo że związał się zawodowo z krakowską ASP i mieszkał na stałe w Krakowie, nigdy nie zerwał kontaktów z Zagłębiem. W jego twórczości te związki można dostrzec w tematyce obrazów, jak: sceny z życia przedwojennego Grodźca, wizerunki Góry św. Doroty, czy zamku będzińskiego. Artysta bardzo chętnie odwiedzał rodzinne strony, w tym Będzin, gdzie w latach 90. brał udział w plenerach malarskich odbywające się pod hasłem „Będzińskie pejzaże", których organizatorem był Ośrodek Kultury w naszym mieście.

Na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Będzina, Rada Miejska w Będzinie uchwałą nr XXI/281/2000 z dnia 17 kwietnia 2000 r., przyznała profesorowi Janowi Świderskiemu Honorowe Obywatelstwo Miasta Będzina, a 2. czerwca ustanowiono Dniem Pamięci słynnego grodźczanina.

W odsłonie następnych cyklów proponujemy widzom podróż w czasie i przegląd twórczości artystów z lat  80. 70. i 60. XX w. wywodzących się z uprzemysłowionego Zagłębia, którego symbolem był zawsze zamek będziński, a ówcześnie dodatkowo dymiące kominy zakładów oraz kopalń. O kolejnych prezentacjach artystów będziemy Państwa informować na naszej stronie muzealnej.

Zapraszamy na spotkania ze sztuką.

Będzin – Pałac Mieroszewskich, ulica Gzichowska 15

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY