Gdzie się ukrył Brutus? - konkurs

W starożytnym Rzymie, szczególne obchody towarzyszyły Idom marcowym. Marzec był bowiem tradycyjnie pierwszym miesiącem nowego roku w rzymskim kalendarzu.
Idy przypadały 15 marca i były poświęcone Marsowi - rzymskiemu bogowi wojny i pór roku (przede wszystkim wiosny). Odbywały się wówczas m.in. obrzędy religijne i wojskowe parady, a pasterze wzywali Marsa by bronił ich stad przed wilkami.
Do historii w sposób szczególny przeszły Idy marcowe z 44 r. p.n.e.: podczas posiedzenia senatu dokonano zamachu na Gajusza Juliusza Cezara, a jednym z zamachowców był jego najbliższy przyjaciel - Brutus. Wydarzenie to stanowiło punkt zwrotny w historii Rzymu i ostatecznie doprowadziło do upadku Republiki i powstania Cesarstwa.
Na wystawie czasowej "Roma antiqua" prezentujemy różne ciekawe eksponaty, m.in. uzbrojenie oraz figurki przedstawiające legionistów z okresu Republiki oraz Cesarstwa Rzymskiego. I gdzieś tu pomiędzy nimi ukrył się Brutus. Gdzie?? To zadanie dla naszych Zwiedzających. W najbliższy weekend - 16 i 17 marca - pierwsze 5 osób, które w sobotę i w niedzielę zwiedzą wystawę czasową "Roma antiqua" w Pałacu Mieroszewskich i wskażą gdzie ukrył się Brutus, otrzyma od nas zestaw upominków. Wystarczy wykonać fotografię telefonem komórkowym i pokazać pracownikowi w punkcie kasowym.
 
 
 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY