Nowy projekt Muzeum Zagłębia - www.retroteka.org

Zapraszamy do zapoznania się z historią naszych dziadków i pradziadków zapisaną na łamach starych gazet, opisaną rysunkami, artykułami i reklamami. Wirtualna księga przeszłości - www.retroteka.org.

Retroteka polega na udostępnieniu zdigitalizowanych fragmentów dawnych czasopism znajdujących się w zbiorach Muzeum Zagłębia w Będzinie.  Bazą stały się dzienniki "Kurjera Zagłębia" wydawane od stycznia do grudnia 1914 r. Był to, jak czytamy w każdym numerze: „Najdawniejszy i najpoczytniejszy dziennik w Zagłębiu”. Wychodził „z rana nie wyłączając niedziel i świąt”. Dziennik ukazywał od 1906 do 1922 r. Wydawany był w Sosnowcu.

Strona zaprojektowana w konwencji gazety poprzez prezentację najciekawszych artykułów, ogłoszeń czy reklam pokazuje jak wyglądało życie codzienne mieszkańców Zagłębia przed 100 laty - jakie były ich potrzeby, troski i zmartwienia, co ich interesowało i bawiło.

W poszczególnych działach, jak Życie codzienne, Sytuacja polityczna w Polsce, Reklamy, Humor, Rysunki, Kącik literacki, co dwa tygodnie zamieszczane będą wybrane, najbardziej interesujące fragmenty artykułów z gazet zagłębiowskich. Każdy opatrzony tytułem czasopisma, numerem i rokiem wydania.

Z kolejnych numerów Retroteki dowiemy się, że  „Posługacz, 14-15 letni, piśmienny, uczciwy jest potrzebny do księgarni”, a na Starososnowieckiej „Potrzeba kowali”.

Prawdziwą maść i mydło na piegi znajdziemy tylko w Starej Aptece w Mysłowicach, a prawdziwej cykorii  zażądać mamy w składach i sklepach firmy FERD.BOHM&CO. (reklama ostrzega nas żeby wystrzegać się „podrabiań i naśladownictw”). Firma z Katowic sprzedająca staniki i gorsety tak zachwala swoje wyroby: „Gorsety nasze są do elegancji i dobroci niezrównane”. Natomiast  w kąciku humoru przeczytamy „Czemu przyjmujesz pani zawsze taką otyłą kucharkę? – Dlatego, żeby, jak wyjadę, moich sukien nie używała”.

Dzisiaj nie mamy już tak wielu problemów z kucharkami, ale uważnie śledząc karty Retroteki zobaczymy, że nie tak dużo się zmieniło w naszym codziennym życiu.

Na stronie będzie można zostawić swój komentarz, do czego serdecznie zachęcamy. Retroteka ma też swoją stronę na Facebooku. Jest to projekt otwarty. Mamy nadzieję, że w przyszłości zaowocuje współpracą z innymi placówkami kultury – bibliotekami i muzeami, które zgodzą się udostępnić swoje archiwalne numery innych czasopism z terenu Zagłębia Dąbrowskiego.