W tym roku przypada 120. rocznica rewolucji 1905 r. w Rosji. Za symboliczny początek wydarzeń, które przetoczyły się przez państwo carów, uznaje się 22 stycznia 1905 r., tzw. „krwawą niedzielę” w Petersburgu. Wówczas to, pokojową manifestację robotniczą rozpędziło wojsko. Zginęło od kilkudziesięciu do kilkuset osób.
Brutalność rosyjskich żołnierzy odbiła się szerokim echem także w Królestwie Polskim. 28 stycznia działacze Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy wezwali robotników do strajku powszechnego.W Zagłębiu Dąbrowskim strajk wybuchł 1 lutego, obejmując głównie zakłady w Sosnowcu i Dąbrowie (Górniczej). Nastroje uspokoił się w marcu, ale jesienią wybuchła nowa fala strajków i wystąpień.
Mieszkańcy Będzina także brali udział w rewolucji. Wielu z nich było zaangażowanych w rozprowadzanie ulotek z hasłami socjalistycznymi i rewolucyjnymi. W późniejszym czasie w mieście dochodziło także do zamachów na przedstawicieli organów porządkowych. W tłumieniu wystąpień władze wykorzystały m.in. żołnierzy 14 Pułku Kozaków Dońskich, których stacjonowali w będzińskich koszarach.
Z okazji 120. rocznicy rewolucji 1905 r., Muzeum Zagłębia w Będzinie planuje działania mające upamiętnić i rozpropagować lokalny wymiar wydarzeń. Szczegóły wkrótce.
Fotografia: Żołnierze 14 Pułku Kozaków Dońskich w Będzinie, pocz. XX w., zbiory Muzeum Zagłębia w Będzinie