W minioną sobotę w Pałacu Mieroszewskich odbył się wernisaż wystawy „W kręgu polskiego protestantyzmu. Od XVI w. do współczesności”.
Gości powitała Pani Monika Pniakowska-Syska, Dyrektor Muzeum Zagłębia w Będzinie. Pana Prezydenta Miasta Będzina - Łukasza Komoniewskiego reprezentowała Pani Barbara Stelmach z Wydziału Promocji Urzędu Miasta. Wśród zaproszonych gości był proboszcz Sebastian Mendrok z parafii ewangelicko-augsburskiej w Tarnowskich Górach i ksiądz Piotr Uciński z parafii ewangelicko-augsburskiej w Sosnowcu. Prelekcję na temat historii braci polskich w I Rzeczpospolitej wygłosił Dariusz Ciepiela, kolekcjoner i specjalista w zakresie historii protestantyzmu.
W drugiej części wydarzenia uczestników oprowadził po ekspozycji dr Sławomir Kałuża – kurator wystawy – przybliżając historię reformacji w perspektywie zarówno lokalnej jak i ogólnopolskiej, dla których ilustracją są liczne eksponaty znajdujące się w gablotach począwszy od starodruków, grafik z XVI-XVIII w., naczyń liturgicznych i innych artefaktów. Dodatkową ciekawostką dla zwiedzających było zaprezentowanie brzmienia i techniki gry na fisharmonii, która także stanowi element związany z działalnością protestancką. Krótki barokowy menuet wykonała Anna Słota.
Wydarzenie zakończyła filiżanka gorącej kawy i herbaty oraz słodki poczęstunek, przy którym można było porozmawiać z zaproszonymi specjalistami.
Partnerem Wystawy „W kręgu polskiego protestantyzmu. Od XVI w. do współczesności” jest TAURON.
https://muzeumzaglebia.pl/2707-relacja-z-wernisa%C5%BCu-%E2%80%9Ew-kr%C4%99gu-polskiego-protestantyzmu-od-xvi-w-do-wsp%C3%B3%C5%82czesno%C5%9Bci%E2%80%9D#sigProId13301f12e1