Jak wcześniej wspominaliśmy, przedwojenni działacze sportowi używali powyższego zwrotu, który to znajdzie się w pełnym tytule nowej wystawy czasowej organizowanej przez Muzeum Zagłębia w Będzinie. Wystawa pod koniec maja br. będzie cieszyć naszych gości muzealnych, ale zanim zdradzimy jaki klub sportowy zostanie bohaterem ekspozycji przypomnimy Państwu, co działo się w zagłębiowskim sporcie przed 1939 rokiem na podstawie artykułów z ówczesnej prasy. Kuratorka przyszłej wystawy - Małgorzata Hałasik wzięła pod tzw. lupę „EXPRES ZAGŁĘBIA”.
Poniżej prezentujemy bardzo ciekawy artykuł z 1932 roku na temat osiągnięć będzińskich i sosnowieckich sportowców wyznania mojżeszowego.
Tak pisano 12 kwietnia 1932 r. w rubryce poświęconej sportowi:
„Zagłębianie wracają z Makabiady”
„Polska reprezentacja żydowska odniosła na Makabiadzie w Tel - Awiwie szereg sukcesów, po których w najbliższych dniach powrócili do kraju. Między zawodnikami polskimi występującymi na igrzyskach wyróżniali się zagłębiowscy. Do Będzina powracają z Palestyny Nunberg i Rozen gracze reprezentacyjnej drużyny piłkarskiej, którzy w najbliższą niedzielę wystąpią w swej będzińskiej drużynie „Hakoach” Będzin. Do Sosnowca wracają Treister, Sztainic, H. Cytryn i Frochtewajg, członkowie sosnowieckiej „Makabi”.”
Na cześć będzińskich i sosnowieckich sportowców został powołany w Krakowie komitet powitalny, którego zadaniem było zorganizowanie uroczystego powitania reprezentantów Polski na igrzyskach letnich.
Proszę śledzić naszego fanpage, ponieważ za parę dni przedstawimy następne ciekawostki ze świata zagłębiowskiego przedwojennego sportu. W galerii zostało zamieszczone zdjęcie z defilady na Makabiadzie, gdzie na drugim planie powiewa biało czerwona flaga i napis w języku Jidysz „Polska”. Druga fotografia przedstawia zawodników drużyny „Hakoach” Będzin, być może wśród nich są Nunberg i Rozen.
Defilada zawodników podczas otwarcia makabiady. I Makabiada w Tel-Awiwie, 1932 r.
Drużyna pilki nożnej Hakoach z Będzina, ok. 1930 r.