"Wieś polska w malarstwie"

"Wieś polska w malarstwie"

Już w najbliższy weekend w Podziemiach Będzińskich można obejrzeć nową wystawę czasową pt. ”Wieś polska w malarstwie”. Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Jest to placówka naukowo-badawcza, powstała  w 1984 r., która zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem materiałów obrazujących rozwój i dokonania szeroko pojmowanego ruchu ludowego.

Wystawa obejmuje 24 plansze prezentujące - malarstwo, rysunek i grafikę polskich artystów, którzy w malowniczy sposób przedstawiają wieś i chłopów okresu międzywojennego.
Znaczącą część ekspozycji stanowią prace Stanisława Praussa, kieleckiego malarza i grafika znanego z widoków starych Kielc, Chęcin oraz  portretów i obrazów koni. Artysta dokumentował życie codzienne wsi kieleckiej - jej architekturę przełomu wieków, zmienność krajobrazu. Malował obrazy pełne prostoty i piękna. Nigdy nie idealizował obrazu wsi. Tworzył prace wykonane techniką olejną, akwarelą, ołówkiem i kredką.
Ekspozycję uzupełniają litografie Józefa Rapackiego z cyklu "Chaty wiejskie", obraz "Żniwiarze" Abrahama Neumana oraz pojedyncze prace innych autorów.
Na uwagę zasługuje także cykl grafiki autorstwa Antoniego Gawińskiego i Wandy Romeyko pt. "Ilustracje do kalendarza".

Proponowana wystawa posiada również walor edukacyjny. Zaprezentowana różnorodność stylów malarskich oraz rysunku i grafiki sprawia, że ekspozycja znakomicie nadaje się do zobrazowania lekcji plastyki.
Zapraszamy zatem do „podziemnej galerii” w Podziemiach Będzińskich, gdzie już od 21 lutego podziwiać można piękno polskiej wsi.
Wystawę można będzie zwiedzać do 15 marca 2015 r.

Wstęp bezpłatny, po wcześniejszym umówieniu się -  pod nr tel. 32 267 77 07


Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY