Eksponat tygodnia: żeleźce

Eksponat tygodnia: żeleźce

Prezentowany zabytek to noże środkowoafrykańskie do rzucania. Znajdują się one w kolekcji ukazującej rozwój broni i uzbrojenia od XVI do pocz. XX wieku w Zamku Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Noże te stanowią przykład broni miotanej czyli broni rzucanej, którą ciskało się do celu. W odróżnieniu od broni miotającej do której należał użyć odpowiedniego sprzętu. Tego typu noże do rzucania używane były w XIX wieku w Afryce Środkowej zarówno do walki jak i do polowań. A polowano najczęściej na hipopotamy,  słonie czy krokodyle.
Noże powstały z 4 do 5 żeleźcy o szerokości 26 mm skutych kowalsko. Główna część noża jest ukształtowana szabliście z przyspojonym kowalsko od strony wewnętrznej ostrzem nożowym. Samo ostrze ma długość 12 cm część łukowa i ostrze mają obie krawędzie pocienione oraz zaostrzone. Jedna płaszczyzna części łukowej ma wybite poprzeczne gęste karby od uderzenia młotem. Na początku części głównej umieszczony jest długi na 15 cm. uchwyt owinięty skórzanym paskiem. Pasek ten jest rekonstrukcją. Całkowita długość noży wynosi 74 cm.
W zbiorach Muzeum Zagłębia oprócz dwóch noży znajduje się oszczep myśliwski, który także pochodzi z Afryki.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY