Prelekcja nt. "Pistolety rowerowe i turniejowe Lefouscheux i Flobert"

Muzeum Zagłębia w Będzinie serdecznie zaprasza na kolejną prelekcję historyków, która odbędzie się 19 czerwca 2015 roku o godzinie 12:00  w Zamku. Skierowana jest do uczniów będzińskich liceów. Tym razem tematem wystąpienia będą wzbogacające w znaczny sposób kolekcję zbiorów broni pistolety Flobert i Lefouscheux.

Pistolety typu  Flobert wykorzystywane są do dziś głównie do celów sportowych oraz treningowych. Stanowią one broń kieszonkową o niewielkich wymiarach i prostej budowie. Floberty stosowane były jako broń rowerowa, odstraszająca np. psy. Używali jej przykładowo listonosze- rowerzyści. Ponadto niektóre modele są przykładem pistoletów salonowych przeznaczonych dla rozrywki w restauracji czy barze. Niektóre z okazów prezentowanych w Zamku posiadają lufę o długości 26 cm.  Pistolety charakteryzuje wysoka jakość wykonania, która gwarantuje również długą żywotność broni oraz niezawodność.

Druga część prezentowanej kolekcji to  pistolety Lefouscheux. Jest to broń sześciostrzałowa pojedynczego działania. Używane były przez kobiety  w celach samoobrony. Dla poręczności noszenia broni przy sobie rewolwer posiada składany język spustowy. Niektóre egzemplarze pistoletów Lefouscheux będące w zbiorach Muzeum Zagłębia cechuje luksusowe wykonanie – wykończenia  z kości bydlęcej, bogata ornamentyka roślinna.
Serdecznie zapraszamy do udziału w prelekcji.