Rękodzielnicy i rzemieślnicy, muzycy i artyści oraz cała niedziela pełna atrakcji. VII Jarmark już za nami...

Rękodzielnicy i rzemieślnicy, muzycy i artyści oraz cała niedziela pełna atrakcji. VII Jarmark już za nami...

W ostatnią niedzielę czerwca mieszkańcy regionu oraz województwa mieli okazję odwiedzić teren pałacowo-parkowy Muzeum Zagłębia w Będzinie podczas VII Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła.

Goście Jarmarku przechadzając się pośród alejek parkowych mogli podziwiać oraz kupić oryginalną biżuterię, ceramikę dekoracyjną, wyroby z drewna, filcu, tkanin i skóry, metaloplastykę, malarstwo, witraż, zabawki ludowe, ozdoby z papieru, przedmioty zdobione techniką decoupage, drobiazgi szydełkowe i haftowane, ale to nie wszystko. Dla smakoszy czekały również stoiska gastronomiczne z produktami wytwarzanymi metodami tradycyjnymi tj. wypieki, wędliny, sery czy tradycyjne napitki. Jednak czym byłby Jarmark bez muzyki? Muzyka tradycyjna i folkowa to stały element imprezy, dlatego i tym razem przygotowano dla gości ciekawy repertuar. Na scenie Jarmarku zagościły zespoły ludowe takie jak: Mierzęcanki, „Od-do” z Preczowa, Nasz Gródków, Dąbie, Zespół Ziemi Będzińskiej. Na koniec dwa zespoły folkowe rozgrzały atmosferę oraz poruszyły uczestników do tańca, a były to zespół Chudoba oraz zespół Słowiany.

To nie koniec niespodzianek organizatorów. Podczas wydarzenia zaplanowano atrakcje dla każdego, dlatego zainteresowani przybywali na imprezę całymi rodzinami. Pomiędzy straganikami z rękodziełem można było trafić na bezpłatne warsztaty dla dzieci, tak więc szczęśliwe pociechy zabierały do domu swoje wyroby z bibuły, osiki, drewna (drewniane magnesiki i malowane koniki), ziołowe wianki, maskotki lub ceramiczne naczynia. Pomiędzy drzewami w parku przy Pałacu Mieroszewskich swoje warsztaty przygotowała również Żywa Pracownia. Była to Etno-instalacja „Hafty na drzewach” polegająca na wspólnym wyszywaniu kanwy z motywami kwiatowymi z haftów krakowskich oraz warsztaty malowania motywów ze strojów krakowskich na tkaninach.

Kolejną atrakcją dla małych i dużych była możliwość obejrzenia wystawy „Kolorowy świat zabawek” ze zbiorów Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach specjalnie przygotowanej z okazji VII Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła. O godz. 12:00 grupę zainteresowanych oprowadzał po wystawie etnograf Muzeum Zagłębia - Anna Góra.

Podczas trwania wydarzenia goście Jarmarku mieli okazję zaczerpnąć informacji o idei dawstwa szpiku oraz zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych krwi lub szpiku w związku z Dniem Dawcy jaki Muzeum Zagłębia zorganizowało przy współpracy z fundacją DKMS.

Jak co roku wystawcy wzięli udział w konkursie o „Złoty Cyganek”. W trakcie jego trwania rzemieślnicy i rękodzielnicy zgłosili na konkurs przepiękne i oryginalne wyroby. Mimo trudności związanej z dużą ilością atrakcyjnych prac konkursowych, jury podjęło decyzję. Przyznano Grand Prix, pierwsze, drugie i trzecie miejsce oraz aż 10 wyróżnień. Nagroda Grand Prix została ufundowana przez Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego, a otrzymał ją Grzegorz Pietrowski za rzeźbę z pnia sosnowego pt. „Anioł”.

Zespół Muzeum Zagłębia w Będzinie serdecznie dziękuje wystawcom, uczestnikom wydarzenia, gościom Jarmarku i wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji wydarzenia.

Do zobaczenia za rok! smile

Aleksandra Skorek

Fot. Bartosz Gawlik

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY