Muzeum Zagłębia zaprasza na plażę w Pałacu Mieroszewskich!

Czy bikini zawsze stanowiło obowiązkowy atrybut każdej plażowiczki? Okazuje się, że zanim ten swobodny model ubioru plażowego na trwałe wpisał się w obowiązującą modę, przez wiele lat ewoluował wychodząc od form, które zakrywały zdecydowanie więcej ciała, niż odsłaniały.

Owe zmiany w modzie plażowej w XX wieku prezentuje wystawa „Dawne plażowanie – moda i obyczaje plażowe w XX wieku”, którą można zobaczyć już od 15 lipca w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie (obiekt Muzeum Zagłębia). Wystawa powstała w oparciu o zbiory Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. Założeniem ekspozycji jest prezentacja zmian jakie zachodziły w obyczajach związanych z wypoczynkiem nad polskim morzem w XX wieku. Na wystawie wyeksponowano stroje kąpielowe oraz plażowe z lat 30-80 XX wieku, akcesoria plażowe a także reprodukcje fotografii, kart pocztowych, reklam i artykułów prezentujących modę plażową lat 20’tych.

Wiek XX z perspektywy rozwoju mody plażowej jest niezwykle barwnym i przełomowym. To czas, w którym zabudowane, niewiele odsłaniające kostiumy kąpielowe stopniowo odchodzą w zapomnienie, ustępując miejsca kąpielówkom śmiało okrywającym dekolty, plecy, ramiona i nogi. Dynamiczne, wręcz rewolucyjne zmiany w modzie w tym okresie, dokonywały się głównie dzięki wykraczającym poza ogólnie przyjęte normy kobiety. Jedną z nich była m.in. australijska pływaczka Anne Kellermann, która w 1905 r., wystąpiła na jednej z bostońskich plaż w stroju odkrywającym nogi, ramiona i szyję.

Na wystawie w Pałacu Mieroszewskich znajduje się również element interaktywny. Na zwiedzających czeka plażowy kosz, w którym można usiąść, posłuchać szumu morza i odgłosów mew, aby choć na chwilę przenieść się w nadmorski klimat. Wystawa "Dawne plażowanie - moda i obyczaje plażowe" na pozór lekka i łatwa w odbiorze kryje w sobie zachętę do refleksji nad zmianami obyczajowymi i społecznymi jakie zachodziły w polskiej kulturze w XX wieku.