Koncert w Pałacu Mieroszewskich na podsumowanie projektu "creARTive feelings"

Koncert w Pałacu Mieroszewskich na podsumowanie projektu "creARTive feelings"

21 lipca 2015 r. o godzinie 18:00 w Pałacu Mieroszewskich odbył się uroczysty koncert galowy będący podsumowaniem międzynarodowego projektu wymiany młodzieży pn. "creARTive feelings"

W środę, 22 lipca, zakończył się trwający od 13 lipca w Będzinie projekt wymiany młodzieży „creARTive feelings", w ramach europejskiego programu ERASMUS+. Kiedy się rozpoczynał wszystko było nowe. Nowy organizator czyli Towarzystwo Kultury Szlacheckiej „Sarmatia Ars Bendzinensis”, innowacyjny pomysł na integrację europejskiej młodzieży poprzez warsztaty chóralne, nowe drogi poszukiwania przez nią tożsamości dzięki tzw. edukacji nieformalnej i nowe miejsca, w których im przyszło realizować ten projekt: Centrum Sportowo Konferencyjne „Sportowa Dolina", Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Fryderyka Chopina i wreszcie obiekty Muzeum Zagłębia w Będzinie tj. Zamek i Pałac Mieroszewskich, nie gościły dotychczas tak licznej i jak się okazało, tak uzdolnionej artystycznie młodzieży z pięciu europejskich krajów: Czech, Litwy, Rumunii, Włoch i Polski. Po 10 dniach projektu pozostały materialne i niematerialne dowody na olbrzymie zaangażowanie młodych ludzi, które jeszcze po ich wyjeździe z gościnnego Królewskiego Miasta Będzina, będą przypominały o zrealizowanym w nim projekcie „creARTive feelings" w ramach programu ERASMUS+.

Materialne dowody to obrazy i szkice, które zostały pokazane na wystawie przygotowanej z okazji kończącego projekt koncertu, który odbył się we wtorek 21 lipca w Pałacu Mieroszewskich - obiekcie należącym do Muzeum Zagłębia w Będzinie. Każdy z obecnych na uroczystej Gali miał okazję przekonać się, że „chcieć to móc”. Młodzi Europejczycy chcieli się poznać i dzięki projektowi „creARTive feelings" to się udało. Tworząc prace plastyczne, fotografując miejsca, które wydawały się im ciekawe, ważne i po prostu ładne, zostawili część swojego talentu w Będzinie.

Co do dowodów niematerialnych to przede wszystkim jest to zaaranżowany na chór złożony z wszystkich uczestników projektu, utwór „Under blue skies”, który został zaśpiewany przy wtórze oklasków zgromadzonych na koncercie gości. Koncert to było widowisko wyreżyserowane i poprowadzone przez Marka Piotrowskiego, prezesa Towarzystwa Kultury Szlacheckiej „Sarmatia Ars Bendzinensis”, który jednocześnie jest twórcą muzyki do powstałego utworu. Słowa do niego napisał Antoni Machoń, lider grupy polskiej uczestniczącej w projekcie. Hymn Zjednoczonej Europy, rozpoczynający koncert, zaśpiewał chór „Sarmatia Ars Bendzinensis”, który także wspomagał młodzież podczas wykonywania utworu „Under blue skies”.

Podczas pobytu w Będzinie wśród młodzieży wytworzyły się nowe osobiste więzi a poprzez wspólne artystyczne i merytoryczne działania został zbudowany kolejny most do europejskiej tożsamości. Podczas wieczorów międzykulturowych m.in. uczyli się oni podstawowych zwrotów w ojczystych językach, tańczyli, śpiewali, wspólnie spędzali wolny czas.

Na zakończenie projektu uczestnicy otrzymali z rąk organizatorów oraz zaproszonych gości, m.in. Wiceprezydenta Miasta Będzina Rafała Adamczyka czy Dyrektor Muzeum Zagłębia w Będzinie Wiolettę Mikułę certyfikaty Youthpass, pamiątkowe dyplomy oraz specjalnie na tę okazję zaprojektowane i odlane w mosiądzu medale.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY