Narodowe Czytanie 2015 - Bolesław Prus "Lalka"

Koncept  Narodowego Czytania po raz kolejny wydał się słuszny.

Udowodnili to przybyli do Parku Mieroszewskich w Będzinie goście, którzy w sobotę 5 września podjęli się wspólnego czytania, tym razem „Lalki” Bolesława Prusa.
Postać autora przybliżona została na początku wedle zasady: biografia jako sposób zrozumienia dzieła. Samo zaś dzieło we fragmentach w wielobarwnym stylu przeczytali  -  przedstawiciele miasta, mecenasi kultury, przedstawiciele towarzystw i stowarzyszeń, dyrektorzy instytucji oświatowych i kulturalnych, przedstawiciele służb mundurowych oraz jego mieszkańcy.
Rys historyczny „Lalki”, jaki stanowił jeden z punktów scenariusza, ukazał bogactwo dziejowe książki. Jej inscenizacje natomiast, będące także pozycją programu, wyłoniły prócz bogactwa charakterologicznego postaci „Lalki”, również nowe aktorskie talenty, niektóre komediowe.  Na uwagę zasługuje występ uczniów Gimnazjum nr 1 w Będzinie, którzy pomimo dopiero co rozpoczętego roku szkolnego, zdążyli przygotować swoją interpretację fragmentu „Lalki”.
W tym roku bogatą ozdobą Narodowego Czytania, stały się występy chóru Sarmatia Ars Bendzinensis i  muzyków Stowarzyszenia Artystów Spectrum.
Organizatorami tegorocznego Narodowego Czytania, tak jak w poprzednich latach byli: Urząd Miasta w Będzinie, Miejska i Powiatowa  Biblioteka  Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Będzinie, Muzeum Zagłębia w Będzinie.
Zapraszamy za rok!