Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu "Zagłębiowskie pisanki"

W dniu 23.03.2016 r. w Pałacu Mieroszewskich odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie II edycji konkursu „Zagłębiowskie pisanki”.

Zadaniem uczestników było wykonanie pisanki ozdobionej technikami tradycyjnymi. Na konkurs wpłynęły 277 pisanki a prace uczestników ocenione zostały w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz klasy IV-VI Szkół Podstawowych.

O wyborze zwycięzców i wyróżnionych decydowało jury w składzie: Wioletta Mikuła - Dyrektor Muzeum Zagłębia, Anna Góra – etnograf Muzeum Zagłębia, Małgorzata Hałasik historyk sztuki Muzeum Zagłębia, Bartosz Gawlik – plastyk Muzeum Zagłębia.

Komisja Konkursowa podkreśla wysoki poziom artystyczny i wykonawczy dostarczonych pisanek. W trakcie obrad komisja zwróciła szczególną uwagę na walory artystyczne oraz nawiązanie do tradycji w regionie.

Osoby nagrodzone w konkursie „Zagłębiowskie pisanki 2016”

Kategoria klasy  I – III Szkoły Podstawowej

I miejsce: Emilia Plebańczyk – Szkoła Podstawowa w Dobieszowicach

II miejsce: Maria Sprzączkowska – Szkoła Podstawowa nr 6 w Sosnowcu

III miejsce: Katarzyna Nieznalska – Szkoła Podstawowa nr 10 w Będzinie

wyróżnienia:

Martyna Pańczyk  - Szkoła Podstawowa nr 8 w Będzinie

Emil Maciejczyk –Szkoła Podstawowa nr 3 w Będzinie

Kategoria klasy  IV – VI  Szkoły Podstawowej

I miejsce:  Aleksandra Piwowarczyk – Szkoła Podstawowa nr 1 w Będzinie

II miejsce: Małgorzata Adwent – Szkoła Podstawowa nr 1 w Będzinie

III miejsce: Martyna Waszczak – Szkoła Podstawowa nr 27 w Sosnowcu

wyróżnienia:

Oliwia Ociepka – Szkoła Podstawowa nr 1 w Będzinie

Natalia Szczepanik – Szkoła Podstawowa nr 1 w Będzinie

Alicja Dalida – Szkoła Podstawowa w Bobrownikach

Organizatorzy konkursu składają serdeczne podziękowania opiekunom i wychowawcom za przekaz i popularyzację wiedzy o zwyczajach i obrzędach związanych ze świętami Wielkiej Nocy wśród dzieci oraz wychowanie młodego pokolenia w poszanowaniu tradycji.

Nagrodzone prace pozostaną wyeksponowane w Pałacu Mieroszewskich do 6 kwietnia 2016 r.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy!