Finisaż wystawy „Świeża woda zdrowia doda – higiena w XIX i XX w.”

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na finisaż wystawy „Świeża woda zdrowia doda – higiena w XIX i XX w.”, który odbędzie się 31.03.2016 r. w Pałacu Mieroszewskich o godzinie 17.00.

Założeniem wystawy jest ilustracja zmian przyzwyczajeń higienicznych, jakie zachodziły w XIX i XX w. Na ekspozycję składają m.in. tary, pralki, balie, miednice, a także inne przedmioty związane z utrzymaniem czystości, pochodzące ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej oraz Muzeum Historii Katowic. Ekspozycję wzbogacają materiały audiowizualne i fotograficzne udostępnione przez Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Podczas finisażu kurator wystawy Anna Góra opowie o znaczeniu wody w kulturze ludowej, natomiast gość spotkania zielarz Adam Opoka przybliży jej lecznicze właściwości.