Twórczość wybitnego projektanta polskich banknotów

Twórczość wybitnego projektanta polskich banknotów

Zapraszamy na wystawę do 31 maja 2016 r.

"Drogocenne dzieła Andrzeja Heidricha. Wystawa zorganizowana przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w Warszawie".

Zanim w latach 70. XX w. Narodowy Bank Polski w Warszawie zdecydował o wyemitowaniu banknotów z serii „Wielcy Polacy” emitent w latach 60. ogłosił konkurs na tysiąc złotowy banknot, do którego zaprosił wielu sławnych grafików, w tym, Andrzeja Heidricha.

"(…) To był 1960 rok. Pan Mucharski poinformował, że Narodowy Bank Polski organizuje zamknięty konkurs na projekt nowych banknotów i zaprasza dziesięciu najwybitniejszych grafików. Zapytał, czy wziąłbym w nim udział, on jest komisarzem konkursu. Pan Mucharski był legendą grafiki reklamowej, twórcą pierwszych neonów w Warszawie (…) Powiedziałem, że oczywiście. A pomyślałem: Dlaczego ja? Zupełnie tego nie rozumiałem. Miałem 32 lata. Niewielkie doświadczenie zawodowe. (…)"

Andrzej Heidrich

Czy banknot konkursowy wszedł do obiegu? Jakie postacie historyczne przedstawiała seria banknotów „Wielcy Polacy”, którą się posługiwaliśmy w latach 70. I 80. XX w. Na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedzi na wystawie w Pałacu Mieroszewskich poświęconej twórczości wybitnego polskiego grafika Andrzeja Heidricha, który jest twórcą wszystkich serii banknotów jakie weszły do obiegu od 1975 r. do serii banknotów emitowanych współcześnie. Odwiedzając naszą ekspozycję wielu widzów odniesie się do prywatnych archiwów pamięci oglądając piękne projekty banknotów, a dla młodych odbiorców będzie to ciekawa lekcja historii.Zachęcamy do zarezerwowania sobie więcej czasu, ponieważ na wystawie można obejrzeć wywiad z artystą, który został nagrany w Warszawie specjalnie dla naszego muzeum. Dla miłośników poezji proponujemy kącik czytelniczy, gdzie gościa muzealnego oczaruje tomik wierszy Wisławy Szymborskiej, do którego okładkę zaprojektował Andrzej Heidrich.

Kurator wystawy – Małgorzata Hałasik

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY