Finisaż wystawy „Alternatywne światy magicznego realizmu”

Finisaż wystawy „Alternatywne światy magicznego realizmu”

Finisażem i spotkaniem z artystami prezentowanych prac zakończą się dwie niezależne wystawy pod wspólnym tytułem „Alternatywne światy magicznego realizmu”, zorganizowane w Muzeum Zagłębia w Będzinie. Każdy, kto fascynuje się fantastyką, śledzi losy bohaterów serialu „Gra o tron” lub jest fanem trylogii „Władca pierścieni” ma jeszcze kilka dni, by poobcować z dziełami będącymi efektem wyjątkowej wyobraźni twórców, może zanurzyć się w świat fikcji, której nie ogranicza ani znana nam z rzeczywistości, ani treść.

Finisaż wystaw zorganizowanych pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego, odbędzie się 30 czerwca br. o godz. 17.00 w Pałacu Mieroszewskich przy ul. Świerczewskiego 15 w Będzinie. W finisażu wezmą udział autorzy prezentowanych prac: Jarosław Jaśnikowski i Jacek Szynkarczuk. To doskonała okazja, by osobiście porozmawiać z artystami i poznać ich twórcze inspiracje.

Malarstwo surrealistycznych twórców cieszy się ogromną popularnością. Do tej pory obie wystawy zobaczyło ponad 1000 osób. Znamienne jest, że ten nierzeczywisty świat z pogranicza jawy i snu przyciąga tak wielu chętnych. Być może jest to chęć ucieczki od rzeczywistości wypełnionej często sformatowanymi schematami myślenia i postępowania, od których to malarstwo mocno odbiega. Wiele prac prezentowanych w Będzinie już jesienią tego roku wzbogaci kolekcję największego w Europie Muzeum Magicznego Realizmu w Ochorowiczówce w Wiśle, którego otwarcie zaplanowane jest na październik 2016 roku.

Prezentowane na wystawie obrazy są świetnym odbiciem fantazji artystów. Powodują, że oglądający przenoszą się w nierealne światy ze snu, w których wiele rzeczy jest rozpoznawalnych i podobnych, ale nic nie jest takie same, jak w świecie rzeczywistym. Twórczość Jarosława Jaśnikowskiego i Jacka Szynkarczuka stawiana jest w jednym rzędzie z twórczością Zdzisława Beksińskiego, Tomasza Sętowskiego czy Jacka Yerki.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY