Zabytek miesiąca: eklektyczny piec mieszczański

Zabytkiem miesiąca marca jest piękny, eklektyczny piec mieszczański pochodzący z przełomu XIX i XX wieku, który można  podziwiać w Sali Myśliwskiej Pałacu Mieroszewskich w Będzinie.

W części dolnej pieca znajduje się otwarte palenisko kominkowe wykończone elementami żeliwnymi, od góry zamknięte półkolistą, ozdobioną złotymi dekorami blachą. Z boku pieca jest małe palenisko dla żaru ogrzewającego, zamknięte żeliwnymi drzwiczkami. Dekoracje na drzwiczkach paleniska nawiązują do dekoracji na kaflach. Na kaflach jest widoczna sygnatura: S. LAURMAN W CZĘSTOCHOWIE. Pierwotnie piec mieszczański znajdował się w kamienicy przy ulicy H. Kołłątaja w Będzinie. Podczas wyburzenia ulicy z powodu silnych szkód górniczych, w latach 60. XX wieku piec został rozebrany, a następnie w 1982 roku przekazany do Muzeum Zagłębia.