Wernisaż wystawy „Oblicza św. Wojciecha na monetach Bolesława Kędzierzawego”

Wernisaż wystawy „Oblicza św. Wojciecha na monetach Bolesława Kędzierzawego”

Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski zaprasza na wernisaż wystawy "Oblicza św. Wojciecha na monetach Bolesława Kędzierzawego”, który odbędzie się  4 kwietnia 2017 r. o godzinie 17:00 w Pałacu Mieroszewskich.

Na otwarciu przewidziane są 3 krótkie (15 min) prezentacje dot. wystawy:  

1.    dr hab. Dariusz Rozmus, Srebrne zamieszanie

2.    Aleksandra Rogaczewska, "Domowa" produkcja ołowiu na strzemieszyckiej osadzie

3.    Joanna Tokaj, Orzeł, smok i św. Wojciech - ikonografia średniowiecznych monet ze "skarbu hutnika".

Na wystawie zostanie zaprezentowany tzw. „skarb hutnika” z dzielnicy Dąbrowy Górniczej – Łosienia, który został wydobyty z ziemi w 2006 roku. Zawiera on 1099 srebrnych monet i ponad 1,7 kg metalicznego srebra w postaci bryłek i „placków”.

Stanowisko hutnicze w Łosieniu było wówczas badane od kilku sezonów. Odkryto na nim ślady przerobu rud ołowiu i srebra na dużą skalę. Imponujące były zarówno rozmiary, jak i ilość pieców do wytopu metalu, zgrupowanych, jak zauważyli badający stanowisko archeolodzy, na terenie dużej „hali produkcyjnej”.

Sam skarb pochodzi z 2 poł. XII w. Został zdeponowany w glinianym naczyniu, które dotrwało do naszych czasów w stanie mocno zdegradowanym. Na awersach monet przedstawiono wizerunki książąt – synów Bolesława Krzywoustego: Bolesława Kędzierzawego (większość monet) i Władysława Wygnańca. Na rewersie przeważa obraz głowy świętego umieszczonej w prostokątnym relikwiarzu.

Jak wiadomo, ciało świętego Wojciecha, wykupione z rąk Prusów przez Bolesława Chrobrego, zostało wywiezione z katedry gnieźnieńskiej do Czech już w XI wieku. Jednakże w wieku XII, podczas remontu świątyni, miało dojść do odnalezienia relikwii świętego – jego głowy. Odtąd oba kraje chlubiły się posiadaniem tej cennej pamiątki, co w okresie średniowiecza nie było sytuacją unikatową.

Oprócz skarbu monet na wystawie zaprezentowane będą różnorodne zabytki związane  z ołowiarstwem, pochodzące z dużego stanowiska hutniczego w Łośniu i osady w Strzemieszycach Wielkich, na których podstawie prześledzić można etapy wytopu od wydobytych rud, przez tzw.: prażonkę, po czysty metal i szczegóły metod, które do tego służyły. Zaprezentowane będą również przedmioty użytkowe znalezione na terenie piecowisk, pochodzące z epoki średniowiecza oraz wyroby ołowiane używane w tym okresie.

 

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY