Sentymentalne kroniki wojennego Będzina – spotkanie z Lidią Stefek, autorką powieści „Strachy”

Sentymentalne kroniki wojennego Będzina – spotkanie z Lidią Stefek, autorką powieści „Strachy”

Muzeum Zagłębia w Będzinie serdecznie zaprasza na Sentymentalne kroniki wojennego Będzina – spotkanie z Lidią Stefek, autorką powieści „Strachy” pod patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego, które odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 17.00 w Pałacu Mieroszewskich.

Lidia Stefek to podróżniczka z zamiłowania i wykształcenia, pisze opowiadania, wiersze, relacje  z wydarzeń w mieście. Prowadzi bloga kulturalno-podróżniczego "Świat to za mało" (stefeklidia.wix.com/kulturalnie) oraz stronę promującą ukochane miasto "Będzin to za wiele". Prowadzi również wykłady podróżnicze dla BUTW oraz prezentacje o swoich wędrówkach po świecie w szkołach, bibliotekach, miejscach związanych z turystyką. 

"STRACHY" to powieść o dawnym Będzinie. Sentymentalne, wojenne wspomnienia dawnych mieszkańców mi.in. Rutki Laskier, której Pamiętnik zostaje zaprezentowany na wystawie czasowej  w Muzeum Zagłębia. Książka, która poprzez losy głównie fikcyjnych bohaterów odświeża daty oraz miejsca związane z tragedią II wojny światowej ale też z obiektami i wydarzeniami turystycznymi  w naszym mieście. Podejmuje temat Holocaustu, getta będzińsko-sosnowieckiego, powstania  w bunkrze na Podsiadły 24. Pełna symboli jak również uniwersalnych przesłań. Strachy” opowiadają  o terrorze dni, ale też o tym, że wśród tego strachu rozwijała się normalność czyli miłość, przyjaźń, handel, życie towarzyskie, kulturalne, religijne. Dlatego na kartach znajdziemy spacery po będzińskich ulicach oraz bulwarach nad Czarną Przemszą w rytm piosenek Ordonki ze skrzyni Bolka Kataryniarza, subtelne romanse, fałszywe przyjaźnie i galerię niebanalnych bohaterów. To podróż w czasie  w nawiązaniu do współczesności. Czytelnicy odkryją stare miejsca w Będzinie na nowo. 

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.  Zapraszamy, wstęp jest bezpłatny.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY