Dzisiejsze zajęcia w ramach „Środowych spotkań w Muzeum Zagłębia” rozpoczęły się w będzińskim zamku.

W pierwszej części spotkania, w trakcie zwiedzania obiektów Muzeum, uczestnicy poznali ponad 660 - letnią historię Będzina. Musieli pilnie słuchać przewodnika, aby zmierzyć się z pytaniami konkursowymi, które czekały na nich w Pałacu Mieroszewskich. Dodatkowym utrudnieniem były zadania w „tajemniczych butelkach” ukrytych w różnych miejscach w Zamku, na wieży, w parku przypałacowym czy na wystawie wnętrz stylowych w Pałacu. Zadania nie sprawiły większych trudności – trzeba było np. znaleźć smoka w Zamku, policzyć merlony na wieży czy znaleźć sceny polowań w Pałacu. Wielkim wyzwaniem wydawał się jednak konkurs historyczny, zawierający bardzo trudne pytania. Okazało się jednak, ze wspólnymi siłami uczestnicy odpowiedzieli na prawie wszystkie. Dzieci, które znały najwięcej odpowiedzi i były najbardziej aktywne otrzymały nagrody, a wszyscy uczestnicy przewodniki „Muzealne eksponaty nie tylko dla Mamy i Taty”, które będą mogli wykorzystać przy kolejnej wizycie w naszym Muzeum.

W drugiej części zajęć odbyły się warsztaty plastyczne. Uczestnicy samodzielnie wykonali z plastikowych butelek, ręcznie malowane, ekologiczne doniczki. Również i z tym zadaniem poradzili sobie wspaniale. Powstały niepowtarzalne, kolorowe prace, które będą ozdobą domowych roślin, a jednocześnie przypomną im o wizycie w naszym muzeum. Dzieci udowodniły, że zwykłe plastikowe butelki można ponownie w ciekawy sposób wykorzystać -robiąc z nich coś pięknego i pożytecznego.