Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza spotkanie z poezją Jolanty Wychowaniec  -  „Lawendowe zanurzenie”. Wieczór poetycki rozpocznie się 13 lutego, o godz. 17.00 w Pałacu Mieroszewskich.

 


W programie spotkania oprócz recytacji wybranych wierszy Autorki, znajdzie się występ muzyczny i mini wystawa jej obrazów.
Jolanta Wychowaniec od lat związana ze Śląskiem i Zagłębiem, jest artystką wszechstronną, oprócz poezji pasjonuję się również malarstwem i wokalistyką. Kilkanaście lat śpiewała w sosnowieckim chórze " Salvatoris Amici", a obecnie w będzińskim chórze Sarmatia Ars Benzinensis. Należy też do Zespołu Pieśni i Tańca "Gołowianie" w Dąbrowie Górniczej. Jej obrazy malowane akrylami, pastelami oraz farbami olejnymi były wielokrotnie wystawiane w zagłębiowskich galeriach. Malarstwo, pastelowe szkice i rysunki często stanowią zobrazowanie poezji Autorki.
Poetka mówi o sobie: „Piszę kolorem, maluję światłem, myśli na kanwę poezji kładę, ciepłe, tkliwością przetkane, melodią dopieszczone, rzewnej nuty nie pozbawione. Dzielę się duszy łkaniem, zachwytem nad łąki kwieciem, kapliczki przytulną wymową…
(Ze wstępu do tomiku „W uczuć powodzi”.)

Jolanta Wychowaniec ukończyła Wydział Filologiczny Uniwersytetu im. T.H. Szewczenki w Kijowie, studiowała także na Krymie.
Należy do Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia w Będziniei Nauczycielskiego Klubu Literacko - Plastycznego ”Pejzaże Myśli” w Sosnowcu.

Jest laureatką ogólnopolskich konkursów literackich. Jej wiersze opublikowano w zbiorkach i katalogach pokonkursowych. Niektóre zostały przełożone na język angielski i hiszpański.
Spotkanie uatrakcyjni oprawa muzyczna. Wystąpią soliści: Bożena Pudys, Maria Bablok, Michał Klimczak i Joanna Czaj. Oprawę instrumentalną zapewnią: Anna Spytkowska, Maria Herman i Andrzej Czekajski.
Wieczór poprowadzą  Joanna Wychowaniec i Wincenty Bryński.

Serdecznie zapraszamy do Pałacu Mieroszewskich na spotkanie z Joanną Wychowaniec wszystkich miłośników poezji, muzyki i malarstwa. Wstęp wolny.

Design Joanna Kobryń © Muzeum Zagłębia w Będzinie

MAPA STRONY