W sali centralnej Pałacu Mieroszewskich dnia 30 kwietnia 2015 r. odbyły się prelekcje Marcina Rudego, Grzegorza Onyszki, Karoliny Stolorz- historyków Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Tematyka związana była z obchodami 705 rocznicy urodzin Kazimierza Wielkiego, ostatniego króla z dynastii Piastów, która przypadała właśnie na ten dzień.
W prelekcji wzięli udział uczniowie będzińskich liceów.Historycy wygłosili trzy prelekcje mówiące zarówno o polityce Kazimierza Wielkiego, jego dokonaniach na arenie międzynarodowej, jak i o życiu uczuciowym króla. Uczestnicy wykładów dowiedzieli się m. in., że Kazimierz lokował Będzin, gdzie przebywał na terenie dzisiejszego Zagłębia Dąbrowskiego, a także o rozegranych na tym terenie bitwach. W ostatnim referacie   uczniowie usłyszeli o tym, że król jak na owe czasy przykładał dużą wagę do higieny osobistej oraz, że prowadził bogate życie uczuciowe.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.