W sali centralnej Pałacu Mieroszewskich dnia  12 maja 2015 r. o godzinie 10:00 i 12:00 odbyły się prelekcje Marcina Rudego, Grzegorza Onyszki, Karoliny Stolorz – historyków Muzeum Zagłębia w Będzinie. Były one skierowane do uczniów będzińskich gimnazjów.

Tematyka związana była z obchodami 80 rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego, która przypadała właśnie na ten dzień. Uczniowie usłyszeli trzy referaty, pierwszy: „Uroczystości pogrzebowe Józefa Piłsudskiego”, który wygłosiła Karolina Stolorz. Drugim prelegentem był Marcin Rudy z referatem na temat „Uroczystości żałobne po śmierci Józefa Piłsudskiego w Zagłębiu Dąbrowskim”. Jako ostatni swoją prelekcję wygłosił Grzegorz Onyszko, a jej tematem były: „Związki Józefa Piłsudskiego z Zagłębiem Dąbrowskim”.

Dodatkowo uczestnicy prelekcji zobaczyli ciekawe i rzadko spotykane fotografie z tych właśnie uroczystości oraz nakręcony wówczas film.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z tego wydarzenia.