Czym bawili się nasi dziadkowie? Czy dawne zabawki mogą sprawić tyle samo radości, co ich współczesne zamienniki? O uroku dawnych zabawek oraz ich niezwykłej mocy sprawiania radości przekonały się przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego Mistrzowie Zabawy podczas wyjazdowej lekcji muzealnej.

Aby zobaczyć interesujące eksponaty nie zawsze konieczna jest wizyta w Muzeum. W ramach nowo sformułowanej oferty edukacyjnej lekcja muzealna może się odbyć  także w formie wyjazdowej.

Podczas wtorkowej wizyty w sosnowieckim przedszkolu do dzieci zawitały dawne zabawki ze zbiorów Działu Etnografii Muzeum Zagłębia w Będzinie. Dzieci dowiedziały się kim jest muzealnik, zobaczyły fotografie nieznanych dotąd zabawek a przyniesione przez etnografa ptaki klepaki, koniki żywieckie, szmaciane lalki i ruchome zabawki sprawiły im wiele radości.

Najwięcej emocji wzbudziły zorganizowane na przedszkolnym dywanie wyścigi ptaków klepaków oraz praca plastyczna w ramach której każdy z uczestników wykonał własnego konika z kartonu inspirowanego konikami żywieckimi.